Какво време не очекува до крајот на ноември?

Зимата полека се приближува,иако тоа не го почувствувавме овие денови, кога температурите се до 20. степени, а наизменично се менуваат сончеви периоди со облачните…
Сепак кон средината на месецот, времето ќе се промени.
Па така викендот на 16 и 17 ноември температурите нема да се качат над 7. степени а исклучително студено ќе биде наутро кога температурите ќе одат и до минус 3. во Скопје и минус 7. низ републиката.
Во втората половина не чека многу влага но и исклучително ниски температури.
Низ Македонија веќе се најавуваат температури длабоко под нулата кои на некои места ќе достигнат и минус 10.
Во овој период на ноември ќе се создадат услови и за првите врнежи од снег, но тие не се очекуваат на пониските места и во котлините или пак доколку сепак има провејување, снегот нема да се задржи на почвата.

Сепак, на убавото време, според прогнозите, ќе можеме да му се радуваме до крјот на месецот кога главно ќе биде сончево и топло за овој период од годината, па се чини дека малку ќе почекаме на онаа вистинска зима.
Аccuweather ја објавува временската прогноза за цел месец ноември:©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се празнува Свети Митрофан, првиот патријарх Цариградски

Свети Митрофан, првиот патријарх Цариградски Неговиот татко Дометиј, брат на римскиот цар Пров, побегна од …