Го забрзува метаболизмот, го стимулира слабеењето и го чисти организмот од токсини – една шолја дневно е доволна!

Напитоците за детоксикација ќе ви помогнат на многу начини – тие го чистат нашето тело од токсините кои се акумулираат со текот на времето и помагаат во топењето на мастите во телото.
Една од главните состојки на оваа детоксикација е дефинитивно краставицата. Овој зеленчук е нискокалоричен и богат со вода.
Лимонот е исклучително богат со витамин Ц и е познат како одличен „чистач“ на телото.
Чии семиња се богати со омега 3 масни киселини, протеини и влакна, а содржат и значителен број на витамини, минерали и антиоксиданси. Чии семиња се одлични за регенерација на кожата, но и за согорување на маснотии, зајакнување на организмот и позитивно влијание на органите за варење.
Нутриционистите се согласуваат дека чии семињата се едни од најдобрите што можете да ги конзумирате доколку се чувствувате слаби и без енергија бидејќи влијаат на работата на мускулите и ослободува енергија во вашето тело.

Подготовка:
* Излупената краставица ставете во блендер и иситнете ја. Во смесата додадете ја исцедената половина од лимонот.
* Потоа додадете една лажица чиа семки
* Сите состојки добро измешајте ги, а потоа оставете малку да омекнат чиа семките.
Конзумирајте го овој детокс подготвен секое утро на празен стомак.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Втора фестивалска вечер на Меѓународниот детски фолклорен фестивал “Паланечка тројка”

На Плоштадот „Карпошово востание” во Крива Паланка, вечерва со почеток во 20:00 часот ќе може …