Tag Archives: метаболизам

Дознајте ги сите предности од изведувањето клекнувања

Кога правите клекнувања, не само што го подобрувате тонусот и изгледот на нозете и задникот, туку и грбот и стомачните мускули, кои мораат да бидат цврсти за време на нивното изведување. Кога наредниот пат ќе помислите на прескокнување на клекнувањата сетете се на овие работи. 1. Го подобруваат изгледот на …

Повеќе »

ТАЈНАТА е во овошјето: Забрзајте го метаболизмот по природен пат со овие намирници

Познато е дека забрзувањето на метаболизмот значи и губење на тежината. Сепак, некои луѓе имаат природно бавен метаболизам. За да се забрза метаболизмот, потребно е да се најде она што „одговара на нашиот организам“. Оние чиј метаболизам е брз – ги немаат овие проблеми и обично не доаѓаат во ситуација …

Повеќе »

Поттикнете го губењето на тежина – Ако сакате да го забрзате метаболизмот и да „истопите килограми“, само следете ги овие 5. едноставни правила!

Ако сакате да ја доведете линијата до совршенство, внимателно прочитајте го советот на нутриционист Метаболизмот е одговорен за брзината со која нашето тело ја претвора храната во енергија и ја троши на одржување на виталните процеси и разни активности. Соодветно на тоа, колку е поголема стапката на метаболизам, толку повеќе …

Повеќе »

(Рецепт) Величествените кефир и хељда: Во комбинација го намалуваат шеќерот во крвта, ги чистат цревата и крвните садови, го нормализираат метаболизмот и функцијата на панкреасот

Еве ефикасен природен лек што се користи во руската народна медицина Бидејќи токсините што се акумулираат во нашето тело можат да бидат причина за разни болести, она што треба да го направиме е да го чистиме на секои шест месеци. Честите настинки, инфекции, замор, поспаност, деконцентрација се доказ за присуство …

Повеќе »

(Рецепт) Зимски детокс од само 2. состојки: Исчистете го телото од токсините и забрзајте го метаболизмот!

Празниците завршија. Време е за детоксикација После сите празници и уживање во поголеми количини храна, колачи и солени деликатеси, време е да го детоксицирате организмот. Со помош на овој пијалок, ќе ја стимулирате работата на метаболизмот и ќе започнете да исфрлате токсини што се акумулирале во претходниот период. Овој пијалок …

Повеќе »

Изедете 6. главички ПЕЧЕН ЛУК и гледајте што во рок од 24. часа се случува во вашето тело!

Магија во телото. Кога јадете лук, неговата моќ е толку силна што дури и по 24 часа, нашето тело реагира на оваа моќна намирница, во диети за слабеење или како природен лек подготвен за лекување на одредени болести. Што се случува во вашето тело кога јадете печен лук? 1 час: …

Повеќе »

Како да се забрза метаболизмот со промена на навиките

Здравите навики кои го поттикнуваат метаболизмот претставуваат златни правила за продуктивните процеси што се случуваат во организмот. Покрај подобрувањето на метаболизмот, ваквите навики предизвикуваат да се чувствувате поопуштено, поубаво, посвежо и поодморено. Метаболизмот значително може да се подобри следејќи неколку совети и менување на дневните рутини во исхраната. #1 Не …

Повеќе »

(Рецепт) 3. начини за забрзување на метаболизмот: Домашен лаксатив кој навистина делува!

Ако имате запек и ништо не делува, ова се рецепти кои секогаш им помагаат на сите… Постојат неколку ефективни начини да го „активирате“ вашиот метаболизам. На пример, вежбањето е ефикасен начин за забрзување на метаболизмот. Или употреба на кафе, или согорувач на маснотии (како што се јаболков оцет). Денес ви …

Повеќе »

Зелениот чај е повторно во средиштето на вниманието. Освен што обилува со антиоксиданси, се нашол и на листата на „производи за слабеење“.

Поради своите прехрамбени и антиоксидативни вредности, на зелениот чај му се припишуваат имногу здравствени предности, вклучувајќи и губење на тежина. Се користи од дамнина во традиционалната кинеска медицина за лекување на разни здравствени состојби. Зелениот чај го поттикнува слабеењето забрзувајќи го метаболизмот. Содржи катехински флавоноид, кој е антиоксидант и го …

Повеќе »