Tag Archives: метаболизам

Експертите тврдат дека кимот е клучот за слабеење

Истражувањата покажаа дека кимот го забрзува метаболизмот и со тоа помага во процесот на слабеење. Триста Бест, регистриран диететичар, тврди дека водата со ким е идеален пијалок за побрзо слабеење, а многу други експерти се согласуваат со тоа. Важноста на кимот Кимот е богат со антиоксиданси, добар е за одржување …

Повеќе »

(Рецепт) ПОЛОВИНА ЛИМОН И СОДА БИКАРБОНА – Одлична мешавина која може да ви го промени животот!

Научните истражувања откриле дека неколку капки сок од лимон измешани со сода бикарбона можат да ви го спасат животот. Сода бикарбона се користи за нега на телото и надворешно и внатрешно. А ако додадете витамин Ц, кој се наоѓа во сокот од лимон, добивате моќна комбинација која го штити целото …

Повеќе »

АКО ИМАТЕ 40+ ОВОЈ ЗАЧИН Е ВАШИОТ НОВ НАЈДОБАР ПРИЈАТЕЛ: Го забрзува метаболизмот, ги регулира оритисокот и варењето, спречува рак!

Овој моќен зачин ќе го истера чувството на глад и ќе придонесе вашиот метаболизам да работи како часовник! Иако природата е немилосрдна, па промените во телото со текот на годините се неизбежни, постојат едноставни начини за подобрување на состојбата на телото. Кај жените, метаболизмот се забавува по 40-годишна возраст, па …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) ЧАЈ ОД ЦИМЕТ ГО ЗАБРЗУВА МЕТАБОЛИЗМОТ И КАКО ОД ШЕГА ГИ ТОПИ КИЛОГРАМИТЕ: Но, само ако се подготвува на овој начин!

Задолжително запишете го овој рецепт Без соодветна исхрана и вежбање, губењето тежина е невозможно, но овој чај може значително да придонесе за ослободување на телото од вишокот тежина. Покрај топењето на масните наслаги, циметот го забрзува и метаболизмот. Најдоброто нешто во врска со овој чај е тоа што е целосно …

Повеќе »

(Рецепт) ДОМАШЕН НАПИТОК ЗА СЛАБЕЕЊЕ – ГОТОВ ЗА ПЕТ МИНУТИ: Го топи салото и го забрзува метаболизмот, А ТРИКОТ Е ВО ЕДНА СОСТОЈКА!

Овој домашен пијалок ќе се ослободи од вишокот килограми многу брзо и без напор. Лесно се подготвува, има пријатен вкус и брзо ќе стане дел од вашата утринска рутина. Се покажа дека оцетната киселина има позитивен ефект врз нивото на ензими кои ја зголемуваат способноста на телото да согорува маснотии, …

Повеќе »

Новата студија за вишокот килограми ги менува досегашните мислења

Ако вината за прекумерна тежина ја префрлите на побавен метаболизам поради стареење, грешите. Резултатите од новата меѓународна студија се косат со популарното верување дека метаболизмот стабилно опаѓа со возраста. До 60-годишна возраст, вашиот метаболизам е ист како кога имавте 20. години. Меѓународен тим експерти анализирал бројни параметри на 6.400 луѓе, …

Повеќе »

Напиток за слабеење по рецепт на Др. Оз: Супер забрзување на метаболизмот!

Доктор Оз неброено пати ја пофали моќта и корисните ефекти на зелениот чај, особено за чистење на телото и одржување на виталноста. Затоа, не е изненадувачки што зелениот чај е основата на магичниот пијалок за слабеење, осмислен од овој популарен лекар. Портокал и нане во зелен чај е рецепт за …

Повеќе »

Најдобри додатоци на исхраната за вашиот метаболизам

Метаболизмот не е одговорен само за тежината, тој всушност го вклучува целиот процес на претворање на храната во енергија за да се одржи нејзиното функционирање и делува 24. часа на ден, седум дена во неделата, дури и кога спиете. Од таа причина, не можете единствено да го обвинувате бавниот метаболизам …

Повеќе »

Еве какво влијание на слабеењето има кафето!

Кафето е пијалок што се пие низ целиот свет. Покрај водата е најпопуларниот пијалок во светот. Ако сте се прашувале дали може да ви помогне да изгубите тежина, одговорот е ДА. Диететичарката Кетрин Зерацки од клиниката Мајо вели дека кафето влијае на слабеењето на неколку начини. Го потиснува апетитот Никој …

Повеќе »