(ФОТО) Вака изгледа најкраток мост на светот а поврзува две големи држави

Кога мислиме на мостовите што поврзуваат две различни земји, замислуваме големи градби по кои можеме да патуваме долго време додека не преминеме на другата страна. Ова не е случај со овој мост, кој официјално е најмалиот мост во светот.


View this post on Instagram

A post shared by Comunidad A. de 𝐄𝐗𝐓𝐑𝐄𝐌𝐀𝐃𝐔𝐑𝐀 (@extremadura_foto)


Португалија и Шпанија се поврзани само со мал мост долг три метри, таканаречен Ел Марко. Благодарение на големината, тој ја носи титулата најкраток мост во светот.
Изграден е од работници од двете страни со пари на Европската унија, бидејќи сите претходни, главно направени од дрво, ги носела реката.
Толку мал и направен од дрво, не е погоден за автомобили, туку само за пешаци и велосипедисти.
Она што го прави уште поимпресивен се неговиот изглед и околината во која се наоѓа.
Во летните месеци, кога водата ќе пресуши, оваа река станува толку скромна што не ви треба мост, само можете да ја „прескокнете“.
До неодамна, немаше мост. Локалните жители користеле штици за да преминат и не се грижеле премногу за поимот граница.
Покрај тоа, трговијата со криумчарење била дел од секојдневниот живот овде. Наутро, добро кафе пристигнува од Португалија, а навечер, локално вино од Шпанија.


Кога со Шенген конечно сето тоа е дозволено, разликата ниту не била забележана.
Единствената „модерна“ промена се рефлектира во знаците.
Така денес на шпанска страна има камен на земја со буквата Е што значи Шпанија, а од португалска страна камен со знакот П.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

МАКЕДОНЕЦОТ ВИКТОР НАСТЕСКИ ОСТАНА БЕЗ РАБОТА НА БРОДСКА КОМПАНИЈА ПОРАДИ ПАСОШОТ!

Штетите од хаосот со личните исправи на македонските државјани, предизвикани од предавството на марионетската влада …