Tag Archives: Шпанија

Измерена највисоката температура во Шпанија на сите времиња

Топлотниот бран што ја погоди Шпанија во саботата резултираше со соборување на апсолутниот температурен рекорд во оваа земја, со 47,4 степени Целзиусови измерени во градот Монтор во јужната провинција Кордоба, објави во неделата државната метеоролошка агенција (АЕМЕТ). „Ова е највисоката температура некогаш забележана во Шпанија“, рече во неделата портпаролот на …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЅИРНЕТЕ ВО ВИЛАТА НА НОВАК ЃОКОВИЌ: Вака изгледа ЛУКСУЗОТ вреден 10.МИЛИОНИ ЕВРА!

Семејството Ѓоковиќ ја купи вилата минатата година, а се наоѓа во Марбелја во Коста Дел Сол. Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, за неколку недели ги освои Ролан Гарос и Вимблдон, и со тоа стигна до својот 20. грен слем трофеј, шести на овој турнир. После тоа, Ноле ја воодушеви …

Повеќе »

(МАПА) „Ѕверот“ од Африка брза кон Европа, не чека застрашувачки топлотен бран 

Застрашувачки топлотен бран се шири од Северна Африка кон јужна Европа, напиша синоќа на Твитер шкотскиот метеоролог Скот Данкан. Данкан наведува дека вчера во главниот град на Тунис била измерена температура од вртоглави 49 степени Целзиусови, што го соборила рекордот. Просечната температура во Тунис е околу 30. степени во август, …

Повеќе »

(ФОТО) Пред 4. години преживеала голема трагедија, кога свршеникот се обидел ДА ЈА УБИЕ, а ДЕНЕС познатата глумица УЖИВА ВО ЖИВОТОТ!

Актерката Ивана Панзаловиќ стекна голема популарност додека глумеше во „Курсаџии“. Ивана Панзаловиќ, актерката која беше застрелана од нејзиниот вереник во септември 2017. година, денеска целосно закрепна, судејќи по фотографиите што ги објавува на социјалната мрежа Инстаграм. Ивана моментално летува на егзотична дестинација во Шпанија, а како што и самата истакна, …

Повеќе »

(ФОТО) Кетрин Зита Џонс ужива на одморот со родителите и семејството и гордо ги покажала брчките!

Важи за најубава жена на светот и не се срами од брчките, бидејќи Кетрин Зита-Џонс има една тајна. Кетрин Зита-Џонс објави добри семејни вести. Убавата актерка е на одмор во Мајорка со сопругот Мајкл Даглас и двете деца. Кетрин Зита Џонс избегала од Њујорк и отишла во Мајорка каде со …

Повеќе »

КАТАЛОНИЈА ЕПИЦЕНТАР НА ПЕТТИОТ БРАН: Шпанија воведува нови мерки поради делта сојот на корона вирусот

По ненадејното и големо зголемување на бројот на случаи на ковид-19, некои шпански региони постепено се затвораат, така што повторно нема да има дискотеки во затворен, работното време на продавниците е ограничено, како и бројот на клиенти и се воведува полицискиот час. Каталонија, епицентарот на петтиот бран на пандемијата, се …

Повеќе »

Корона вирус во Европа: Шпанија го враќа полицискиот час

Шпанските региони го враќаат полицискиот час, како и ограничувањата за дружење и ноќниот живот, со цел да се спречи ненадејното зголемување на бројот на новоинфицирани со вирусот корона, додека варијантата делта се пренесува на невакцинирани млади луѓе во земјата. Каталонија и Валенсија, два региона на медитеранскиот брег кои се главни …

Повеќе »

(ФОТО) Потег на господа: Еве зошто Шпанците ја прекинаа прославата после минувањето во полуфинале!

Швајцарија го заврши настапот на Европските првенства во четвртфиналето со пораз од Шпанија по изведувањето на пеналите. По натпреварот, многу швајцарски фудбалери од тага паднаа на теренот и плачеа, а Шпанците ги тешеа. УЕФА го издвои Тиаго Алкантара, Шпанецот кој игра за Ливерпул. Тијаго најпрво го утеши Варгас, кој промаши …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЗА ОВА МОМЧЕ (7) ЗБОРУВА ЦЕЛА ШПАНИЈА – ТОЈ Е ЧУДО ОД ДЕТЕ! Испеал рок песна и сите ги оставил во ШОК!

Хесус дел Рио (7), момче од Шпанија, воодушевило и по втор пат го оставило жирито на шоуто „The Voice Kids“ потполно без зборови. Имено, на првата аудиција, овој седумгодишник ги маѓепсал членовите на жирито со изведбата на песната „Highway to Hell“ од AC/DC. Овој пат, во вториот круг, заедно со …

Повеќе »