МУЛТИМИЛИОНЕР (78) ОСУДЕН НА ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР: Убивал со години, не можел да запре! Еве кој го разоткрил!

И’ богатите убиваат
Богатиот американски наследник Роберт Дарст, познат по документарецот на телевизијата HBO, бил осуден на доживотен затвор во судот во Лос Анџелес без можност за помилување, за убиство на неговиот најдобар пријател.
Мултимилионерот (78) бил прогласен за виновен во септември за убиство на неговата пријателка Сузан Берман во нејзиниот дом во Беверли Хилс во 2000. година, за да ја спречи да и каже на полицијата за исчезнувањето на неговата сопруга Кетлин две децении претходно.
„Тоа злосторство е убиство на сведок“, рекол судијата Марк Виндам пред изрекувањето на пресудата.
„Таа околност во голема мера го отежна тоа страшно и вознемирувачко злосторство“, додал судијата.
Судијата го одбил барањето на одбраната за ново судење, оценувајќи дека има доволно докази и застрашувачки докази за неговата вина.
Судот го сослушал и синот на жртвата. Роднините на Сузан Берман го молеле на суд да каже каде е телото на неговата сопруга Кетлин.


Тој се изјаснил за невин
За време на судењето, Роберт Дарст, кој се изјаснил за невин, седел скоро неподвижен во својата инвалидска количка.
Обвинителите веруваат дека Сузан Берман му помогнала на Роберт Дурст да ја прикрие неговата улога во убиството на неговата сопруга Кетлин и дека Дарст ја убил Берман за да ја спречи да одговори на полицајците во Њујорк, кои го истражувале исчезнувањето на неговата сопруга во 1982. година.
Црната овца на едно од најголемите њујоршки семејства, сопственици на недвижнини Роберт Дарст, бил уапсен во март 2015. година, пред емитувањето на последната епизода од биографскиот документарен филм во шест дела на ХБО „Џинкс“.
Серијата се занимавала со уште една крвава епизода од животот на Роберт Дарст, убиство на сосед кога подоцна го распарчил и фрлил во морето. Тој бил ослободен од обвинението за кривичното дело, благодарение на армијата престижни адвокати кои го бранеле врз основа на различни аргументи, вклучувајќи легитимна одбрана, случајно испукување на куршум и дела извршени под дејство на алкохол.
Во документарниот филм „Џинки“, се чинело дека Дарст ненамерно ја признал вината, кога промрморел додека бил во тоалет а неговиот безжичен микрофон не бил исклучен: „Што направив, очигледно ги убив сите“.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„Сомнително Лице“ театарска претстава од млади за млади

Денес, со почеток во 18:30 часот во Училиште за театар „Од игра до претстава“, ќе …