(ФОТО) „Не ги поднесуваат сиромашните, ги гледаат со одвратност“

Во четвртокот во Лондон се одржа церемонијата „Триумф на бојата“ со која започна централната прослава на платинестиот јубилеј на кралицата Елизабета Втора.
Имало многу возбудливи моменти и фотографии на кои биле сведоци, но една посебно се истакнала.


Главните актери на највиралната фотографија на социјалните мрежи се, ни помалку, ни повеќе, туку правнуците на Елизабета Втора, принцезата Елизабета Шарлот Дијана и принцовите Џорџ Александар Луис и Луис Артур Чарлс, наследниците на Кејт и Вилијам. Гримасите на нивните лица додека од балконот ги поздравувале граѓаните собрани пред Бакингемската палата се она што ги довело во првите редови на 70-годишнината на кралицата, па многумина коментирале дека луѓето ги „гледале од висина“.

Буквално – да. Тие стоеле на терасата на еден прекрасен замок. Во метафорична и пренесено значење – секако не.
Под фотографијата на Твитер со опис „монарси кога ќе видат (обични) луѓе“, алудирајќи на тоа дека ги гледаат со гадење со оглед на изразите на лицето на кралските деца, собра бројни коментари и дури 40.000 лајкови, а многумина не ја разбраа шегата, но го осудиле авторот на објавата, бидејќи ги става децата во негативен контекст.
„Нема потреба да ги вклучувате децата. Тие немаат друг избор освен да бидат таму. Направете го тоа со возрасните ако треба. Ужасен човек“, „Треба да го напишете тоа за принцот Ендру“, „Од кога почнавме да ги напаѓаме кралските деца?“ биле само дел од коментарите со кои осудувале твитерџиите.


Секако, имаше и такви кои го разбираа хуморот.
„Еј, види сељаци“, „Што ќе прават децата, не се тие виновни што се родени во палата, па им се гади од нормалниот свет“, „Од мама и тато го научија тоа“, гласеле малцинството коментари кои се обиделе да одговорат на иронијата.
Сè на сè, децата беа преслатки, но секако уморни од одличните подготовки, церемонии и неудобните свечени костуми што морале да ги носат, па нивните изрази на лицето се само одраз на нивната детска невиност и искреност, а сигурно сè им било „преку глава“. .

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„Падот на Масада“ вечерва во Драмски

Вечерва во Драмскиот Театар во Скопје, со почеток во 20:00 часот ќе биде изведена театарската …