(ФОТО) Германка згрозена од милијардите што ги наследила и сака преку даноци речиси се да и даде на државата

Траудл Енгелхорн-Векијато починала во септември на 95-годишна возраст и оставила наследство кое се мери во милијарди долари на нејзината внука Марлен Енгелхорн.
30-годишната наследничка, која живее во Австрија, вели дека не е заинтересирана за наследството од хемиската компанија на нејзиното семејство, кое се проценува на 4,2 милијарди долари.
„Сценариото што го посакувам е да бидам оданочена“, изјавила Марлен за The New York Times.
Енгелхорн решила да отстапи 90. отсто од своето наследство, а најмногу би сакала државата да ги земе парите за да ги прераспредели што е можно подобро.

Во интервју за VICE News минатата година, богатата наследничка се осврнала и на своето богатство, велејќи дека „ниту еден маж не треба да има толку многу пари и моќ“.
Знаејќи дека еден ден ќе наследи огромно богатство, Енгелхорн поминала голем дел од последната деценија залагајќи се за зголемени даноци, така што нејзиното богатство ќе биде намалено и прераспределено од државата.
Со оваа цел, Марлен го основала „Tax Me Now“, здружение на богати луѓе од Германија кои бараат поголемо оданочување на нивните приходи и богатство.


Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што не советуваат ѕвездите за утре, 19.05.2024 година во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Организирајте убаво дружење, дружете се со пријателите, опуштете се и пред се одморете. …