(ФОТО) Брачен пар од Подгорица се откажал од свадбената прослава а парите ги донирале за сиромашни семејства

ПОДГОРИЧАНКАТА Лејла Ќоровиќ и нејзиниот сопруг, кои живеат и работат во Јужна Каролина, САД, парите наменети за нивната свадбена веселба ги поделиле на сиромашните семејства во нивната татковина. Лејла се објавила на Инстаграм.
„Како одминуваше времето, размислувавме и за тоа како, каде и кога да направиме свадба, што е донекаде вообичаено. Од друга страна, во текот на овој процес имавме можност да видиме некои семејства кои тешко минуваат низ животот поради невработеноста, вирусот и ненадејни загуби на членовите на семејството кои беа главен извор на приход.На повеќето луѓе кризата несвесно им се вовлекла во домовите, а зимата е сеуште тука…“, напишала Лејла.


Таа и нејзиниот сопруг, како што вели, сфатиле дека во Америка размислуваат за луксуз, додека некои луѓе во Црна Гора немаат пари за основни прехранбени производи. Сакала голема свадба на брод, но се откажала од таквиот луксуз. Нејзиниот сопруг сакал само ручек со најблиските.
Лејла за „24sedam.rs“ изјавила дека нејзините роднини во татковината им помогнале парите да дојдат во вистински раце.
„Најмногу ни помогна семејството со информации за тоа кој тешко живее и кому му е потребна помош. Се обидоа парите да ги предадат директно на тој на кој што треба да се предадат. Изгледавме дека сме семејства со повеќе малолетни деца. Меѓу нив има и деца кои немаат еден или двајцата родители“, рече Лејла.
„Моето срце е полно и среќна сум што јас и мојот сопруг можеме да помогнеме. Душата навистина се храни кога им помагаме на другите. Така и самите растеме”, заклучила таа.

View this post on Instagram

A post shared by Lejla Corovic (@lejla_corovic)


Инаку, Лејла дипломирала на Факултетот за туризам во Подгорица. Потоа се преселила во Америка. Таа денес заедно со сопругот води фирма која се занимава со реновирање и адаптација на куќи и други објекти и нивна препродажба.
Лејла пред две години ја освои титулата за најубава Европејка на изборот за Miss Fashion Global во Флорида. Таа беше прогласена и за најубава девојка во Јужна Каролина.


Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Годишен концерт на Културно уметничкото друштво Таше Милошевски

Во Спортската сала во Ресен, вечерва, со почеток во 19:00 часот ќе може да уживате …