Tag Archives: црна гора

(ВИДЕО) Во Црна Гора карантинот полесно го поминуваат со „Македонско девојче!“:Ечи од терасите на Подгорица!

Корона вирусот секаде ги блокира граѓаните кои на разни начини се трудат да си го олеснат задолжителното седење дома. Василка Китановиќ на Фејсбук сподели видео во кое се гледа и слуша како граѓани излезени на терасите, во една огромна зграда во Подгорица, ја пеат „Македонско девојче“… Послушајте, браћо Македонци‼️"Дали има …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРВИ СЛИКИ ОД УЖАСОТ ПОСЛЕ ЗЕМЈОТРЕСИТЕ КОИ ГИ ПОГОДИЛЕ АЛБАНИЈА И ЦРНА ГОРА: Три удари за 10 минути! Некои куќи се преполовени!

Три земјотреси со јачина од 3,4, 5,0 и 5,1 степени, што се случиле во траење од десет минути, вчера ги потресоа Албанија и Црна Гора. Епицентарот на земјотресот бил во крајбрежјето во западна Албанија, 30. километри западно од Тирана, во близина на границата со Црна Гора. Епицентрите биле скоро на …

Повеќе »

(ВИДЕО) МОМЧЕ ОД ЦРНА ГОРА ПРИМЕР НА ДОБРИНА: Видело девојче како тажно го гледа, додека тој јаде сладолед, па направило нешто прекрасно…

„Сите деца се родени да бидат големи луѓе, а за хуманост, емпатија, добрина… за тоа треба да учат“ Ако денеска ви треба мала доза со добри вести, оваа снимка од Црна Гора сигурно е она што го барате. Снимката која е објавена на Фејсбук профилот „Подгорички времеплов“ прикажува момче кое …

Повеќе »

(ВИДЕО) БАЛКАНСКА РАБОТА – Тепачка на брачен пар во Улцињ: Баба напаѓа дедо со се што ќе и дојде под рака!

Топлината, високите температури понекогаш влијаат и кај луѓето – малку повеќе да се налутат а токму тоа е тема на едно видео од плажите во Улцињ… Навикнати сме да гледаме секојдневни сцени од летувања. Од смешни и духовити до „опасни“, снимки од тепачки, насилство. Една снимка од Улцињ, Црна Гора, …

Повеќе »

Прослава по повод одбележување на Денот на туристичката организација на Општина Будва и Денот на државноста на Црна Гора

По повод денот на Туристичката организација на Будва и Националниот ден на државноста на Црна Гора, во Будва на 12 и 13 јули, на плоштадот пред стариот дел од градот, ќе се одржат концерти на големи музички имиња, во организација на Туристичката организација на Будва. Со оглед на важноста на …

Повеќе »

Будва, бисерот на Јадранот една од најпопуларните летни дестинации оваа година!

Пристигна летниот одмор! По долгите денови поминати на работа или училиште, конечно пристигнаа денови за опуштање и  забава. Одморот е  важен бидејќи на него се зајакнува чувството на семејна припадност и се зголемува блискоста и поврзаноста помеѓу членовите на семејството. Изборот за каде да се помине летниот одмор не е …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ова е и официјално најубавото момче на светот: Тригодишниот Виктор Црна Гора ја освоил титулата!

Титулата на најубавото момче, тригодишниот Виктор од Беране (Црна Гора) ја понел на натпреварувата „Little Mister World” и „Best of the Best”… Виктор Уковиќ Ѓукиќ (3) од Беране (Црна Гора) е најубаво момче на светот, објавено е на официјалната страна на Фејсбук, на Top 3″ Models Montenegro. Инаку, Виктор е …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Тамара ја најави промоцијата на „Proud“ вечерва на МРТ: Погледнете какви песни испратија неколку земји од регионот!

Очите на музичката јавност се вперени во Тамара Тодевска и нејзиниот тим кои ја подготвија песната со која нашата земја ќе се претстави на „Песна на Евровизија“ во Израел… Како што беше најавено промоцијата на песната ќе се изврши денеска во централниот дневник на МРТ.И’, додека што ќе донесе „Proud“ …

Повеќе »

Прилепскиот театар во Никшиќ со „Љубовни пози на историјата“ во чест на Горан Стефановски

Синоќа во Никшиќ, на фестивалот на актерот, ансамблот на театарот „Војдан Чернодрински” ја изведе претставата „Љубовни пози на историјата„ (Figurae , veneris, historiae) од Горан Стефановски, во режија на Наташа Поплавска. Претставата синоќа беше изведена во чест на Горан Стефановски. Публиката и актерите му оддадоа почит со громогласен аплауз на …

Повеќе »