музика

За награди од 26.500 евра на „Макфест“, натпреварувачите ќе пеат на матрици

Најстариот македонски фестивл си го враќа првобитниот термин за одржување, во октомври, но и изведбите на матрица… Организаторите на традиционланиот фестивал „Макфест“, во март соопштија дека повторно го враќаат терминот на одржување во месец октомври, така што трите фестивалски вечери ќе се одржат на 5., 6. и 7.ми октомври. Во …

Повеќе »

„МАРС“ слави 10.години: Роденденското издание на 14. ноември

Македонскиот радиски фестивал МАРС (Македонска Радио Селекција) годинава слави јубилеј – 10 години од неговото востанување. МАРС е единствената музичка манифестеција во земјава која веќе една деценија релевантно го вреднува трудот на авторите и изведувачите од областа на поп-рок и забавната музика во Македонија и ја наградува нивната работа. Годинешново …

Повеќе »

(ВИДЕО) Зоран Стефаноски го претстави својот трет музички проект

И официјално, Зоран Стефаноски го објави својот трет музички проект. Досега има снимено два успешни проекти за кои секојдневно добива позитивни коментари, како од своите пријатели така и од музичките познавачи. Член е на авторските бендови Melissa и Vehementor и е сезонски тапанар и во охридскиот хардкор бенд Hardfaced. „Ова …

Повеќе »

Допрете ја вселената на 26ти септември заедно со Сара Мејс

Под покровителство на Град Скопје во вторник, 26ти септември 2017, во 20.00 часот на плоштад „Мајка Тереза“ ќе се одржи голем концерт на Сара Мејс. Истиот е бесплатен и од отворен карактер и гарантира одлична атмосфера под отворено небо за сите. „Нашите артистички изразувања се изјава на карактерот и енергијата …

Повеќе »

„Колку добро те знам“ е новиот сингл на Ај Кју  

Бeндот кој оваа година активно промовира песни и спотови, го држи темпото и повторно објавува  песна и видео. Годината ја започнаа со „Најдобар“, следеше „Мојот Крал“ која има и своја акустична верзија, а сега на ред е „Колку добро те знам“. Бојан Трајковски е композиторот и текстотписецот на оваа песна …

Повеќе »

(ВИДЕО) И’ најголемите музички ѕвезди прават преработки:Слушнете ги најдобрите!

Би било чудно да се помисли дека една Бијонсе или Ед Ширен немаат доволно добри, свои, песни па подготвуват преработки со кои ја „зачинуваат“ својата популарност.Но, и тие се меѓу оние кои преработиле туѓа песна – затоа што многу им се допаѓа или од комерцијални причини… Погледнете неколку песни препеани …

Повеќе »

(ВИДЕО) Зошто овие пет песни и пејачки се забранети низ светот?

Кога ќе прочитаме дека некоја позната личност направила некој инцидент или „луда“ работа и не е нешто чудно…Но, најчесто тие и својот карактер го внесуваат во музичките видеа… И’, додека некои држави им „прогледуваат низ прсти“, други ги забрануваат нивните песни, па дури и цели албуми. Кејти Пери „Last Friday …

Повеќе »

(ВИДЕО) Девет месеци, по неговата смрт, нова песна од Џорџ Мајкл

Џорџ Мајкл почина на 25. декември, минатата година, а музичката индустрија се’ уште не може да се опорави по загубата на оваа голема музичка легенда. Токму затоа многу негови соработници се уште ги преработуваат неговите песни, а една таква соработка се објави денес. Станува збор за ремикс на песната „Fantasy“ …

Повеќе »

(ВИДЕО) Без срам: Музички спотови кои граничат со порнографија

Додека некои биле подготвени да покажат само разголени жени кои го тресат задникот, во ритамот на песната, друго отишле скоро до крај и наместо музички спот претставиле порно дело Tyga – Make It Nasty „Вообичаен хип хоп спот со малку повеќе ’акција’ и бизарни сцени со маж облечен во зајак …

Повеќе »