Бела ноќ во Кинотека

Кинотека во рамки на 19-то издание на културниот настан “Бела Ноќ” учествува со видео и аудио програма. Програмата е конципирана со акцент на македонските филмски и музички достигнувања. Филмскиот дел опфаќа проекции на македонски кратки филмови и излагање за историјата на македонскиот краток филм. Музичкиот дел е составен со концертни настапи на македонски електронски музичари. Музичкиот дел ќе биде збогатен и пропратен со визуелизации.

Програма:

 


Кино Сала – 20 часот
Проекции на македонски кратки филмови
Излагање за историјата на македонскиот краток филм од страна на филмските работници Саша Станишиќ и Јане Алтипармаков

 

Хол на Кинотека – 22.30 часот
Музички настапи на:
Martchin (dj set)
L.O.V.D. (live act)
Todor Karakolev (live act)
Robotek (live set)
Petar John (visuals)

 


Влезот е слободен.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) ДОДЕКА ВОДЕЛА ДНЕВНИК – Водителка на ХРТ паднала и се пошегувала на своја сметка: „Се надеваме дека нашите спортисти се поспретни од мене!“

Водителката на ХРТ, Зринка Гранчариќ паднала додека водела Дневник, а видеото набрзо почна да се …