Bojan

Репертоар за април во Театар Комедија

Пролетта е одлично време за прошетки и дружење, и секако секогаш е одлично време да се посети некој културен настан. Погледнете кои претстави се на репертоарот на Театар Комедија во месец април. 3 април (среда) – Пар Распар 4 април (четврток) – Демнејќи го Годо 5 април (петок) – Стујардеси …

Повеќе »

Првоаприлски натпревар со коњи под маски

Денес со почеток во 12:00 часот во Коњичкиот Клуб Анималс во Скопје, традиционално по осми пат ќе се одржи првоаприлски натпревар со коњи под маски. Организаторите најавуваат дека оваа година ќе биде посебна како никогаш до сега, а посетителите ги очекува ден исполнет со волшебство и веселба. Срдечно ги покануваме …

Повеќе »

Денес роденден слави актерката Стојна Костовска

Стојна Костовска е родена на 31 март 1954 година во Крива Паланка. Дипломирала на Вишата музичка школа, Скопје, на отсекот за глумечка игра во 1978 година. Од 1980 година до нејзиното пензионирање во 2022 година, работела во Македонскиот народен театар — Скопје. Подолу е дел од богатата филмографија на Стојна …

Повеќе »

Концерт на Северина во арената Борис Трајковски во Скопје

Една од најпопуларните хрватски и регионални музички ѕвезди, а според многумина и неприкосновена модна икона – Северина, доаѓа повторно во Скопје и тоа со многу добра причина, а тоа е големиот концерт кој е закажан на 30-ти март, следната година. Таа е најголемата регионална ѕвезда, кралица на сцената која со …

Повеќе »

Вечерва во Драмскиот театар игра претставата „Кафез кај кокони“

Вечерва во Драмскиот театар во Скопје со почеток во 20:00 часот, ќе може да ја погледнете претставата „Кафез кај кокони“. Автор: Жан Пуаре Режија: Димче Николовски Костимограф: Раде Василев и Елена Вангеловска Сценограф: Димче Николовски, Благоја Бошковски Буцко Кореограф: Кренаре Невзати – Кери Превод: Радмила Јорданова, Благоја Бошковски Буцко Адаптација: …

Повеќе »

Книжевен кружок во Илика

Денес, со почеток во 17:00 часот во книжарницата „Илика“, ќе се одржи средба на книжевниот кружок Овојпат сакаме со вас да зборуваме за нашето најново издание Девојчински спомени од Ани Ерно. Ова е првиот превод на македонски јазик на француската писателка и добитничка на Нобеловата награда за литература Ани Ерно. …

Повеќе »

Отварање на Бејкер Стрит Кафе & Книжарница

Играта започнува оваа сабота на 30 март, 2024 од 11 до 16 часот! Отварање на Бејкер Стрит Кафе & Книжарница! Ве покануваме сите да не посетите и да ја збогатите нашата веселба со која ќе го одбележиме остварувањето на нашиот долгогодишен сон – Кафе & Книжарница за сите љубители на …

Повеќе »

Сеќавање: 16 години без нашиот истакнат актер Стево Спасовски

Стево Спасовски е роден на 25 ноември 1940 година во Скопје. Тој беше познат македонски глумец, член во Младинско-детскиот театар (1959 — 1962), во Драмата на МНТ (1962 — 1964), а од 1964 година до пензионирањето во Драмскиот театар во Скопје. Настапувал и во ТВ-драми, во серии, на радио и …

Повеќе »

Денес роденден слави нашиот познат гитарист Драган Гиновски

Драган Гиновски – Гино е роден на 30 март 1967 година во Скопје. Тој е познат македонски музичар, најпознат како гитарист на музичката група Архaнгел и Темпера. Гиновски дипломирал на Металуршкиот факултет во 1993 година. Слободното време го поминувал во поправка на гудачки инструменти. Соработувал со Горан Трајковски, Александар Вељанов, …

Повеќе »