Bojan

Концерт на светската звезда Grace Jones утревечер во Скопје

Во сабота, на 6 јули 2024 година, на стадионот на АРМ во Скопје, со почеток во 21:00 часот, ќе можете да го погледнете концертот на една од најголемите светски музички звезди Grace Jones. Веројатно не постои светски артист на оваа планета (освен, се разбира, David Bowie) кој може толку аргументирано …

Повеќе »

МакеДокс објави Повик за волонтери

Меѓународниот фестивал на креативен документарен филм МакеДокс се одржува во Скопје од 2010 година. Оваа година е јубилејното 15-то издание на фестивалот и истиот ќе се одржи од 15 до 22 август 2024 година. МакеДокс ги повикува сите, но и оние кои до сега не успеале да се придружат, да …

Повеќе »

Музејот на современа уметност од Скопје стана член на балканската мрежа на музеи

Во Балканската мрежа на музеи членуваат околу 100 музеи од Балканот, бројни граѓански организации и 200-тина индивидуалци од културниот сектор. Мисија на БМН е фокусирана кон музеите на Балканот и подразбира поддршка и развој на креативни лидери во музеите, застапување на социјално одговорни музеи, кои го промовираат учењето и меѓусебната …

Повеќе »

Изложба на дела од учесниците на 38-та Меѓународна ликовна колонија “Свети Јоаким Осоговски”

Ликовната колонија „Свети Јоаким Осоговски“ се одржува секоја година од 5 до 20 септември, почнувајќи од 5 септември 1987 година. Подршката што ја доби оваа ликовна манифестација од Неговото Високо Преосвештенство митрополитот полошко-кумановски, Господин Кирил, значеше отварање на портите на манастирот Св. Јоаким Осоговски за уметноста и за неистражените форми …

Повеќе »

Вечерва во Ла Кања со акустичен концерт ќе се прослави стотото издание на независната издавачка куќа Шарла Рекордс

Ок. Стигнавме до 100 изданија. Тоа значи сто пати сме го изговориле она наше – ново! во средина каде понекогаш тоа е прст во око. Среќа, сѐ уште ве има доволно со љубопитни уши, драги наши музички сопатници, и тоа е добра причина да прославиме, имаме и план. Скопските горештини …

Повеќе »

Проекција на филмот „Волчја ноќ“ вечерва во Кинотека

Вечерва во Кинотека на Македонија, со почеток во 20:30 часот, ќе може да го погледнете македонскиот филм „Волчја ноќ“. ВОЛЧЈА НОЌ (Night of the Wolves) Игран филм, Македонија 1955, 79 мин., црно-бел, 35 мм Режија: Франце Штиглиц Сценарио: Славко Јаневски Улоги: Трајко Чоревски, Илија Џувалековски, Драгомир Фелба, Драги Крстевски, Петре …

Повеќе »

Мото Фест „Преспа 2024“

Мото клубот „Црна Река“, од 5ти до 7ми јули го организира МОТО ФЕСТ ПРЕСПА ‘24. Настанот ќе се одржи во кругот на средното училиштето „Цар Самоил“ во Ресен, а влезот е слободен. Сите Мото Клубови, претставници на мото клубови, free моторџии, љубители на мото културата како и љубители на добра …

Повеќе »

Вечер на турски филм

Вечерва во дворот на Волонтерскиот Центар-Скопје, на улица „Марко Цепенков“, 28 б, Кисела Вода, со почеток во 20:30 часот, ќе можете да уживате во вечер на турски филм. Дојдете да гледаме турска драма за семејство, растурено за време на државниот удар во Турција во 1980 година. Не го пропуштајте филмот …

Повеќе »

Голем концерт на „Буч Кесиди“ утревечер во Скопје

Во петок на 5 јули 2024 година, на стадионот на АРМ во Градскиот Парк, со почеток во 21:00 часот, ќе имате инзвонредна можност да присуствувате на првиот голем “open air” соло концерт на реално најголемиот регионален млад бенд, Буч Кесиди во Македонија. После распродадените концерти на Ташмајдан во Белград, Шалата …

Повеќе »