Bojan

„Од архивите на МРТ“ – Концерт на оркестарот на Танец

„Од архивите на МРТ“ е концерт кој во себе обединува неколку јубилеи – 80 години од основањето на МРТ, 75 години од основањето на Танец и на Народниот оркестар на МРТ, како и 70 години од раѓањето на Тодор Трајчевски, член на СОКОМ и автор, инструменталист и раководител на Народниот …

Повеќе »

Денес се сеќаваме на нашиот еминентен режисер и продуцент Зоран Младеновски – Окан

Зоран Младеновски – Окан е роден на 15 февруари 1951 година во Скопје. Со аматерски филм почнал да се занимава уште во текот на средношколксите денови. Неговиот прв аматерски филм бил „Малиот детектив“, а потоа ги снимил „Студија“, „Овој наки ваш ли е?“, „Нирвана“, „И потоа“ и други. Од 1966 …

Повеќе »

Денес роденден слави актерката Весна Гаврил-Тапшановска

Весна Гаврил е родена на 3 април 1989 година во Ресен. Дипломирала во Универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА, на отсекот за глумечка игра во класата на Ѓорѓи Јолевски во 2011 година. Вработена е во Македонскиот народен театар од 2014 година. Театрографија: Ученик — „Р“ од Јордан Плевнеш, р. Дејан Пројковски, …

Повеќе »

„Широк Дијафазон“ – стендап на Сашко Коцев

Вечерва во голема сала на НУЦК “Ацо Шопов“ во Штип, со почеток во 20:00 часот, присутната публика ќе има прилика да ужива во најновиот стендап на Сашко Коцев насловен „Широк Дијафазон“. Овој најнов стендап на Коцев е по шест години, а за проектот соработувал со неговиот колега, актерот Александар Михајловски, …

Повеќе »

„Денови на македонската литература“ на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“

Во организација на Катедрата за македонска книжевност и култура на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, на 3 и 4 април 2024 година ќе се одржи годинешното издание на манифестацијата „Денови на македонската литература“. Манифестацијата ќе биде отворена на 3 април 2024 година (среда), …

Повеќе »

Театарската претстава „Иванов“ вечерва во МНТ

Вечерва во Македонскиот Народен Театар во Скопје ќе биде изведена претставата „Иванов“ од А. П. Чехов, а во режија на Зоја Бузалковска. Превод од руски јазик: ДРАГИЦА НАЈЧЕСКА Адаптација и режија: ЗОЈА БУЗАЛКОВСКА Извршен продуцент: ВИКТОР РУБЕН Сценографи: ИЛИНА АНГЕЛОВСКА, ТОДОР ДАЈЕВСКИ, ЗОЈА БУЗАЛКОВСКА Костимограф: РОЗА ТРАЈЧЕСКА-РИСТОВСКА Композитор: ДАВИД АНГЕЛЕВСКИ …

Повеќе »

Промоција на романот „Светот што го избрав“ од Калина Малеска

Вечерва во кафе-книжарницата Буква, со почеток од 19:30 часот, ќе се одржи промоцијата на новиот роман од Калина Малеска со наслов „Светот што го избрав“. Романот ќе биде промовиран низ интересен разговор со Илина Јакимовска. Романот „Светот што го избрав“ е приказна за трансформацијата на Леона, чие чувство за себе …

Повеќе »

Сеќавање: На денешен ден во 2016 година почина нашиот истакнат сликар и вајар Глигор Чемерски

Глигор Чемерски е роден во Кавадарци во 1940 година. Тој беше истакнат македонски сликар и вајар. Негов син е Огнен Чемерски, познат преведувач и лектор. Чемерски е еден од позначајните современи македонски уметници. Неговиот стил е инспириран од експресионизмот и православните икони. Неговот творештво е богато: тој ги изработил мозаиците …

Повеќе »

Денес роденден слави оперската певица Весна Гиновска-Илкова

Весна Гиновска-Илкова е родена на 2 април 1972 година во Скопје. Таа е позната македонска оперска пејачка (сопран). Весна Гиновска-Илкова е првенка на операта на МНТ. Дипломирала соло пеење на Факултетот за музичка уметност (1994) во Скопје, а магистрирала на Белградската музичка академија. Дебатирала на оперската сцена на МНТ во …

Повеќе »