Ако поминувате низ тежок период, прочитајте ги овие ДЕСЕТ ЦИТАТИ: Како најголемите умови зборувале за неволјите во животот?

Неволјите и проблемите не заобиколуваат никого
Во тешки времиња и тешки денови, нема ништо поскапоцено да се посака за некоја личност од сила. Понекогаш имаме повеќе сила во нас отколку што можеме да замислиме, а кога се случуваат бури, ја чувствуваме таа сила – онаа што нè поттикнува да продолжиме и да се бориме за она што е навистина важно и добро. Во ред е да покажуваме слабости кога ги чувствуваме, но кога мислите дека ви недостасува сила, запомнете ги следните зборови.

Еве 10 мудри цитати за силата кои вреди да се запаметат:


– „Доволно сте храбри да го прифатите она што не можете да го промените, но сепак доволно храбри да застанете и да се борите за она што можете“ – Роберт М. Хенсел
– „Кога животот изгледа тежок, храбрите не лежат и не прифаќаат пораз, наместо тоа, тие се порешителни да се борат за подобра иднина“ – Кралицата Елизабета Втора
– „Бидете ‘дрво што се витка’ – вкоренето и силно, но сепак опуштено и флексибилно, без разлика што се случува околу вас сега“ – Маријам Гејтс
– „Потребна е сила за да се биде тврд, потребна е храброст да се биде нежен“.
– „Храброста е способност да се соочиме со предизвиците. Храброста ни дава сила да се задржиме на нашите соништа среде тешките времиња“ – Шерон Кук
– „Најголемата сила со која располага човештвото е ненасилството. Тоа е посилно од најмоќното деструктивно оружје создадено од човечкиот ум“ – Махатма Ганди
– „Љубовта е најсилната сила што светот може да си ја претстави, а во исто време и најскромната“ – Махатма Ганди
– „Солзите што ги пролеваме за друга личност не се знак на слабост, туку на чисто срце“ – Хозе Н. Харис
– „Во длабочините на зимата, научив дека во мене лежи непобедливо лето“ – Албер Ками
– „Силни луѓе не се оние кои никогаш не плачат. Силни се оние кои плачат, ги бришат солзите и продолжуваат да се борат“ – Непознат автор

Фото: Архива


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Скопје Куп 2024 – изложба на макети, диорами и минијатури

Во организација на макетарскиот клуб „Мајор Михајло Ивановски Микс“ од Скопје, од 1-ви до 3-ти …