Во подрумот на куќата пронашле скриени куфери со илјадници долари во кеш

Брачен пар од Кливленд, Охајо, додека ја чистеле куќата или реновирала подрумот,пронашол скриена кутија со илјадници долари во готовина. Парите ги пронашле во куфери скриени под штиците од подрумот. А во нив имало над 44.846 американски долари.
Откривајќи ги плодовите од својата работа на страницата за споделување слики Imgur, човекот – кој објави под корисничкото име Branik12 – рекол дека скршил делови од правливиот таван во подрумот кога забележал нешто скриено во еден од дрвените панели помеѓу таванот и подрумскиот под.
Неименуваниот маж пронашол два правливи куфери и првично помислил дека можеби наишол на колекција од спортски картички или други колекционерски предмети. Во својата објава, која неодамна повторно станала вирална откако беше објавена во 2016. година, тој напишал:
„Ја извадив кутијата надвор и ја повикав жената и и реков дека има нешто внатре, но тоа не е толку тешко како монети или златни прачки. Сепак, тоа може да има среќа. Можеби стари спортски картички“.
Наместо спортски картички, мажот и неговата сопруга во кутиите пронашле илјадници долари во кеш.
Секоја кутија содржела три пакувања со банкноти завиткани во восочна хартија и биле обложени со стар примерок од весникот Кливленд Плејн Дилер од 25. март 1951. година, кога биле зачувани сноповите банкноти, пишува Mirror.
Отворајќи го првиот куфер, парот останал вчудовиден кога внатре пронашле вкупно 23.000 долари.
„Во тој момент полудевме. Ова не ни се случува“.
Парот бил во уште поголем шок кога отвориле уште еден куфер и во него пронашле уште скриени пари! На крајот од оваа „авантура“ со скриени куфери, тие добиле вкупно 45.000 долари.
И додека многумина парите би ги искористиле за забава, одмор, автомобил, мажот и неговата сопруга биле далеку поразумни со нивното мало и нагло зголемување на приходите. Пронајдените пари решиле да ги вложат во отплата на хипотеката.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Скопје Куп 2024 – изложба на макети, диорами и минијатури

Во организација на макетарскиот клуб „Мајор Михајло Ивановски Микс“ од Скопје, од 1-ви до 3-ти …