(ВИДЕО+ФОТО) Чоколадни ролнички: Идеален рецепт за сите љубители на слатки

Колач за викенд…
Состојки:
2 јајца
80 гр шеќер
200 гр чоколадо
50 гр путер
100 гр ореви
2 листа, поголеми, обланда


Глазура:
100 гр чоколадо
коцка путер
малку масло
Подготовка:Изматете ги жолчките со шеќерот, па ставете ги на пареа да се згуснат, додадете чоколадо и мелени ореви кон крајот.
Изладете и измешајте со изматениот путер. Омекнете ги обландите меѓу две влажни крпи, а потоа исечете ги на средина. Премачкајте со филер и завиткајте во ролна.
Завиткајте во фолија и ставете го во фрижидер на неколку часа. Изладени, исечете на еднаква должини и натопете ги краевите во растопено чоколадо.
Кога ќе се стегнат можете да ги послужите.


Фото: Скриншот

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што нè советуваат ѕвездите за утре, 17.06.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Солиден работен ден ги очекува родените во знакот Овен за да ги завршат …