Tag Archives: обланди

(ФОТО) Посни солени обланди со три фила

Потребно е: 1 пакување обланди, малечки 250 г маргарин 100 г печен сусам 250 г посен мајонез 50 г сенф 1 лимон, сок сол Подготовка: маргаринот изматете го и додајте ги останатите состојки, да добиете хомогена смеса. Поделете на три дела и додавајте: 1 – 2 лажици ајвар 2 – …

Повеќе »

(ВИДЕО) За 15 минути: Обланда со плазма и бело чоколадо!

Оваа обланда ќе ја направите за 15 минути и ќе бидете воодушевени од вкусот. Состојки: 1 мало пакување обланди 125 гр путер (или маргарин) 100 гр шеќер 50 гр бело чоколадо за готвење 200 мл павлака 20% мм 1 ванилин шеќер по желба 150гр мелени бисквити од плазма За глазурата: …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Чоколадни ролнички: Идеален рецепт за сите љубители на слатки

Колач за викенд… Состојки: 2 јајца 80 гр шеќер 200 гр чоколадо 50 гр путер 100 гр ореви 2 листа, поголеми, обланда Глазура: 100 гр чоколадо коцка путер малку масло Подготовка: Изматете ги жолчките со шеќерот, па ставете ги на пареа да се згуснат, додадете чоколадо и мелени ореви кон …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) 20. десерти за сите пригоди: Брзи, лесни, печени, непечени но вкусни колачи, колачиња и торти

1.Колач од чесна сестра Состојки: Бисквитни кори: 5 жолчки 200 г шеќер 200 г ореви 5 белки – снег 4 малечки обланди Фил: 200 г путер 150 г шеќер во прав 2 жолчки 200 мл млеко 2 – 3 лажици сварено кафе 2 лажици брашно Плус: мелени ореви за наросување …

Повеќе »

(ВИДЕО) Рум штангли: Посен десерт за мирни утра!

Време е за пауза, одмор, преиспитување и мудрување со кафе и рум штангли… Потребно е: 1 пакување Батон обланди 150 г посен маргарин 200 г посни бисквити 100 г мелени ореви 230 – 250 мл вода 250 г шеќер 100 г чоколадо рум Подготовка: водата ставете ја во сад да …

Повеќе »

(ФОТО) Богати обланди

Состојки: 300 г шеќер 300 мл млеко 250 г маргарин 1 лажица какао 3 – 4 ребра чоколадо 2 кесички ванилин шеќер 250 г мелени и сечкани ореви 200 г мелени бисквити 150 г суво грозје рум 1 пакување обланди Подготовка: Во соодветен сад ставете 300. г шеќер со 300. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Обланди со бисквити: Брзо и вкусно!

Одлична идеја кога ќе посакаме нешто слатко… Брзи и супер вкусни колачи. Обландите се вистинско олеснување во подготовка на колачи бидејќи ни штедат време на подготовка. Комбинации за фил има многу, а оваа со бисквити и кисела павлака навистина ќе ве воодушеви. Ако сакате од само неколку состојки и за …

Повеќе »

(ФОТО) Посни солени обланди со три фила

Потребно е: 1 пакување обланди, малечко 250 г маргарин 100 г печен сусам 250 г посен мајонез 50 г сенф 1 лимон, сок сол Подготовка: маргаринот изматете го и додајте ги останатите состојки, да добиете хомогена смеса. Поделете на три дела и додавајте: 1 – 2 лажици ајвар 2 – …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Беќар коцки

Извонреден непечен колач за чија подготовка е потребно малку време, но со оглед на состојките и добиеното трудот секако ќе се исплати. Се препорачува на љубители на сувите смокви и ореви… Состојки: 4 помалечки обланди – или две големи исечени на половина 1 фил: 200 г суви смокви 100 г …

Повеќе »