Tag Archives: чоколадо

Жена која живеела 122 години, јадела три намирници секој ден

Британската компанија Eden’s Gate спровела истражувањеза најстарите луѓе во светот за да открие што им помогнало да живеат долго. Тие проучувале шест лица кои биле постари од 100 години. Се разбира, исхраната, стресот и социо-економскиот статус одиграле улога во тоа колку долго живееле овие рекордери. Споменатата компанија изјавила дека Французинката …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ/ВИДЕО) Колач што можете да го јадете без грижа на совест: Нема брашно и шеќер, а е вистинско задоволство за сите сетила

Се подготвува многу едноставно Доколку сте загрижени да не се здебелите некој килограм плус, а во исто време ви се допаѓа вкусот на чоколадото, ова е идеалниот рецепт за вас. Бананите му даваат посебен вкус, а бидејќи нема шеќер и брашно, можете да уживате во секој залак без грижа на …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ+ВИДЕО) Кремаст чоколаден колач од ТРИ СОСТОЈКИ: Без рерна подгответе вкусен десерт!

Сите ќе ви бараат уште едно парче Нема грешка со чоколадните колачи бидејќи сите ги сакаат. За овој чоколаден колач ви се потребни само 3 состојки, а за да го подготвите не мора да бидете професионалец. Лесно се подготвува и не треба печење, што е најдобро од се. Состојки: 200 …

Повеќе »

Страдате од ЕСЕНСКИ УМОР? Овие два совети можат да ви го олеснат НЕДОСТАТОКОТ НА ВОЛЈА И СОН

Со промената на времето доаѓа и чувството на хронична летаргија Ненадејната промена на времето и преминот од лето во есен не им годи на многумина. Поладните денови и помалку сончеви часови може да доведат до чувство на хронична летаргија, поспаност и замор. Ова може да биде предизвикано од недостаток на …

Повеќе »

Две намирници нè прават попаметни и не штитат од сериозни болести – треба да се консумираат секој ден

Според новите сознанија, кафето и чоколадото го прават нашиот мозок поздрав и поотпорен. Заедничката студија на Националниот институт за проучување на стареењето и Универзитетот Џон Хопкинс, објавена во списанието Neurochemical Research, покажала дека супстанцијата метилксантин се наоѓа во кафето, чајот и темното чоколадо (какао). „Тоа влијае на активноста на мрежата …

Повеќе »

ПОЧИНАЛО НАЈСТАРОТО ЛИЦЕ НА СВЕТОТ: Кане Танака преживеала две светски војни, обожавала чоколадо и газирани пијалоци

Јапонката Кане Танака, која беше прогласен за најстарата личност на светот во 2019 година, почина на 120-годишна возраст, пренесува NHK. Кане Танака е родена во 1903 година. Таа преживеала две светски војни и владеење на пет јапонски императори, почнувајќи од реформистот Меиџи, кој ја претвори Јапонија од феудализам во модерна …

Повеќе »

Подобар сон, помалку стомачни проблеми – што се случува во телото кога ќе исфрлите чоколадо?

Иако чоколадото е вкусно, некои негови варијации можат да имаат негативни ефекти врз нашето здравје.На пример, темното чоколадо може да има здравствени придобивки кога се јаде во умерени количини, но другите видови, како што се белото и млечното чоколадо, може да бидат полни со масти и шеќер.„За да добиете максимални …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) СЛАТКА ИСТАНБУЛСКА НОЌ: Колач кој ги освојува сите сетила и се подготвува многу лесно!

Совршена комбинација на вкусови… Состојки: – 125 гр маргарин – 4 лажици мед – 4 лажички шеќер – 100 гр чоколадо за готвење – 100 гр мелени бисквити – 100 гр мелени ореви – 200 гр пржен сусам Подготовка: Во тавче на умерена температура растопете ги маргаринот, медот, чоколадото и …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Едноставен посен колач со ЧОКОЛАДО и БИСКВИТИ: Се’ што треба да направите е добро да ги измешате состојките!

Ова е посно уживање кое ќе го сакаат и оние кои не постат. И за време на постот не треба да се занемари желбата за слатки. Затоа ви претставуваме рецепт за едноставен колач со чоколадо и бисквити, која се подготвува брзо. Состојки: – 200 грама посни бисквити – 200 грама …

Повеќе »