(ВИДЕО) Во Москва грандиозна воена парада во чест на Победата – Путин во избрано друштво!

Покрај парадите на истокот на Русија парада во чест на 75. годишнината на победата во втората светска војна се одржува и во Москва…
На Црвениот плоштад во Москва во 8. часот по локално време започна 75 Парада на победата.
Годинешната воена парада поради пандемијата од корона не е одржана во традиционалниот термин во мај.
Претседателот на Русија Владимир Путин на крајот на април донесе одлука за одложување на парадата на Победата, а подоцна беше одлучено таа да се одржи на денешниот 24 јуни, кога била одржана и Првата парада на Победата.


На парадата ќе бидат покажани 225 единици на вооружувања, воена и специјална опрема, а ќе има и показна вежба на која ќе учествуваат дури 75 авиони.
Прва пат на една парада ќе ги видиме и сите модели на руските тенкови. Честа да ја предводи механизираната колона од тенкови ја добил легендарниот Т-34-86. На Црвениот плоштад ќе мине целиот баталјон од 31 единица.


Инаку, меѓу странските гости на парадата се претседателот на Србија – Александар Вичиќ и претседателот на Република Српска – Додик.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес роденден слави поранешниот македонски кајакар Лазар Поповски

Лазар Поповски е роден на 19 мај 1975 година во Скопје. Тој е поранешен македонски …