Tag Archives: москва

(ВИДЕО) Среде јавување во живо натрапник и го земал микрофонот на репортерката и избегал

Временската прогноза за времето во Москва станала вирална откако кучето влетало во кадарот и и’ го украло микрофонот на новинарката, пренесоа руските медиуми. Преносот во живо на руската новинарка на ТВ Мир, Надежда Серјожкина, бил прекинат од разигран златен ретривер кој скокнал врз неа, и го земал микрофонот од раката …

Повеќе »

РУСКИ ЛЕК ПРОТИВ КОРОНА: Регистриран медикаментот „Ковид-глобулин“ на база на крвна плазма

Министерството за здравство на Русија одобрило употреба на лек за имуноглобулин за третман на вирусот корона, направен врз основа на крвната плазма кај луѓето кои прележале ковид, објави „Ростех“. „Министерството за здравство на Русија одобри употреба на специфичен лек за имуноглобулин за лекување на ковид. Препаратот „Ковид-глобулин“ е првиот регистриран …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЗА ВЛАКНО ИЗБЕГНАЛ СМРТ: Камион без возач тргнал во рикверц…

Маж во Русија избегнал сигурна смрт благодарение на еден колега кој со паметна реакција го тргнал од пријавницата, која камионот „во бегство“ ја срамнил со земја. Според порталот „Life.ru“, инцидентот се случил во московскиот регион Климовска, кога камионот, во кој немало возачи, одеднаш започнал да се враќа назад и се …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Во Москва паднало најмногу снег во осум години – Метеоролог: „Ова е снежен армагедон!“

Снежна бура ја погоди Москва, руската престолнина, која претпладнево доби 56. сантиметри снег, најмногу во скоро осум години, соопштила метеоролошката служба Fobos. До саботата напаѓало 56. сантиметри снег, објави Fobos, додавајќи дека моменталниот рекорд од 60. сантиметри снег од 1956. година може да биде соборен во наредните денови. За нешто …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРАЗНИЦИ – Лавров и исполнил желба на малечката Алина (7): Девојчето посакало да плива со делфини а потоа желбата и се остварила во Москва!

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и ја исполнил новогодишната желба на седумгодишната Алина од регионот Саратов – девојчето престојувало во Москва и пливало со делфини. Руското Министерство за надворешни работи објавило дека Алина Рејтер во вторникот пристигнала во Москва на покана на Лавров. Меѓу другото, таа ја посетила …

Повеќе »

(ВИДЕО) Црногорски лекар, кој работи во Русија, ја примил вакцината Спутник V и опишал како се чувствува!

Д-р Сергеј Бољевиќ, раководител на Одделот за патологија на Универзитетот Сеченов во Москва, беше меѓу првите кои ја примија руската вакцина против коронавирус Спутник V. Сега, по втората доза, открил како се чувствува. Откако ја добил втората доза, во интервју за Слободна Далмација, тој вели дека се чувствува одлично. „Се …

Повеќе »

(ФОТО) Црква чии градители биле ослепени за да не ја повторат УБАВИНАТА!

Црквата Свети Василиј ја покажала моќта на Русија, која таман излегла од војна, а според легендата, која живее до денес, ужасниот руски цар Иван Грозни наредил нејзините архитекти да бидат ослепени, за никогаш повеќе да не можат да направат ваква прекрасна градба… И покрај Кремљ и Црвениот плоштад и сè …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРВ БАЛКАНЕЦ КОЈ ЈА ПРИМИЛ РУСКАТА ВАКЦИНА: Исповед на црногорскиот доктор Сергеј Бољевиќ за драматичното искуство!

Медиумите во регионот објавија дека црногорскиот лекар Сергеј Бољевиќ, специјалист по патофизиологија и пулмологија и раководител на Одделот за патологија на Универзитетот Сеченов во Москва, ја примил руската вакцина САРС-КоВ-2 за коронавирус, која во земјата беше регистрирана на 11. август. Тие рекле дека лекарот бил првиот човек на Балканот што …

Повеќе »

Во Москва строги мерки поради епидемијата на корона: За новогодишната ноќ сите ресторани ќе бидат затворени

На новогодишната ноќ сите ресторани во Москва ќе бидат затворени, изјави шефот на Одделот за трговија и услуги на рускиот главен град, Алексеј Немерјук. „Новата година ќе дојде, нема да исчезне никаде, ќе се појави на 31. декември, но за жал, очигледно, во нешто поскромен формат. Повеќето ресторани нема да …

Повеќе »