(ВИДЕО) ПОРАДИ НЕДОРАЗБИРАЊЕ СКОКНАЛА ВО СМРТ: Како првиот банџи скок на младата Мексиканка (25) завршил трагично

Мексиканката Хесенија Моралес Гомез сакаше да оди во банџи скокање со своето момче. Кога двајцата стапнаа на мостот, бил даден сигнал за скок – но тој не бил наменет за неа. Сепак, 25-годишната девојка мислела дека и е дозволено да скокне и на крајот паднала во бездна длабока 50. метри во Колумбија.
Вијадуктот Амага кај селото Фредонија е популарно место за љубителите на екстремните спортови – десетици банџи скокачи се фрлаат од мостот за еден ден. Исто така, на 18. јули, околу 100. луѓе сакале да ја доживеат оваа авантура и го чекале својот ред пред бездната.
Хесенија и нејзиното момче застанале еден покрај други и го чекале нивниот прв банџи скок. Со сета возбуда, нејзиното момче не забележало дека јажето не и било врзано ниту околу глуждовите, очигледно било само ставена на ремен. Кога на нејзиното момче, кое веќе било целосно опремено, му дале сигнал да скокне, таа помисли дека и е редот – и паднала во бездната.
– Таа очигледно беше збунета. Сигналот дека може да скокне е даден на нејзиното момче, кое веќе било врзано за јаже – изјавил за тамошните медиуми градоначалникот на Фредонија, Густаво Гузман.


Веднаш, некои очевидци и нејзиното момче истрчале да и помогнат на Хесенија – но секаква помош пристигнала предоцна за младата жена. Иако во овој момент веќе беше мртва, нејзиниот придружник сè уште очајно се обидувал да ја оживее. На крајот, тој морал и самиот да побара лекарска помош, бидејќи бил повреден додека брзаше кон дното на бездната каде што лежело телото на Хесенија. Како што подоцна откриле лекарите, Хесенија веќе претрпела срцев удар за време на падот пред да удри во земја.

Започнати се истраги за тоа како можело да се случи фаталното недоразбирање. Прашање е дали на компанијата дури и било дозволено да нуди банџи скокови. Братот на Хесенија ги обвинил инструкторите дека не биле во близина и дека ја оставиле сама пред таа да скокне во смрт.


Фото: Принтскрин/Youtube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

МАКЕДОНЕЦОТ ВИКТОР НАСТЕСКИ ОСТАНА БЕЗ РАБОТА НА БРОДСКА КОМПАНИЈА ПОРАДИ ПАСОШОТ!

Штетите од хаосот со личните исправи на македонските државјани, предизвикани од предавството на марионетската влада …