(ВИДЕО) Необичен виолетов остров во Јужна Кореја!

Целата наша планета Земја, односно многу земји кријат некои преубави места. Еден јужнокорејски остров стана вистински хит на Инстаграм, тоа е Виолетов остров.
Пандемијата на вирусот Ковид-19 ширум светот ги носи своите последици. Меѓутоа, кога сето тоа ќе помине еден ден (кој може), нека ја посети Јужна Кореја и интересното обележје „Виолетов остров“. Како што сугерира името, ова место е виолетов рај надополнет со огромни полиња на лаванда, дрвја што цветаат во виолетова боја, како и куќи во истата боја, мостови во виолетова боја, па дури и патишта.
Засега не е јасно како се појавила идејата островите Банвол и Парки, две островчиња поврзани со голем дрвен мост (виолетов, се разбира) да се претворат во – „Виолетов остров“.


Но, минатото лето, властите во округот Синан, провинцијата Јужна Џеола, ги објавија своите планови за уникатна туристичка атракција.
Плановите вклучуваат засадување на 40.000 растенија на лаванда, како и други виолетови растенија, фарбање на станбени згради во виолетова боја, како и патни атракции, но и самите патишта.
Собите во хотелот, рестораните и тоалетите се обоени виолетово, дури и некои од локалните автомобили.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што нè советуваат ѕвездите за утре, 17.06.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Солиден работен ден ги очекува родените во знакот Овен за да ги завршат …