Tag Archives: туристичка атракција

(ФОТО Галерија) Луѓето морале да го напуштат селото, а денеска целосно го презела ПРИРОДАТА: Изгледа НЕРЕАЛНО!

На источниот брег на Кина се крие село кое изгледа како од бајка. Уште во 1980-тите, Хутуван на островот Шенгшан било просперитетно рибарско село со повеќе од 3.000 жители. Меѓутоа, поради оддалеченоста и тешко пристапната локација во 90-тите, жителите почнале да се иселуваат. Денес тоа е целосно преземено од природата..Во …

Повеќе »

(ВИДЕО) ИЗГРАДЕН ЗА ДРУГА НАМЕНА – Невообичаена туристичка атракција во Катар: Град на духови што треба да се напушти пред зајдисонце

Со оглед на тоа што Катар последните денови е во центарот на вниманието поради одржувањето на Светското фудбалско првенство, често се зборува за неговите туристички атракции, а една од нив е необичниот град на духови наречен „Филмски град“ сместен во пустина. Филмскиот град е изграден за потребите на снимањето на …

Повеќе »

(ФОТО) ТУРИСТИЧКА АТРАКЦИЈА – Мистеријата на напуштен авион во поле на Бали: Никој не знае како стигнал таму

Напуштен Боинг 737 е паркиран на сред поле на Бали и таму е со години, а никој со сигурност не знае како стигнал таму. Поради мистеријата околу неговото пристигнување на непристапна локација, авионот стана популарна туристичка атракција. Големиот авион се наоѓа во каменолом за варовник во близина на автопатот Раја …

Повеќе »

(ФОТО) Луда куќа – се’ побарана туристичка атракција

Куќата изградена наопаку во близина на колумбиската престолнина Богота и езерото Гватавита стана локална туристичка атракција. Наскоро зградата го добила прекарот Луда куќа (Casa Loca), а целиот мебел во внатрешноста бил поставен обратно. Тоа е всушност оптичка илузија, бидејќи зградата е навалена пет степени налево и пет степени навнатре. Овој …

Повеќе »

(ФОТО) Населба во која годишната кирија е 88. центи (околу 55. денари) и така е веќе 500 ГОДИНИ!

Пред точно пет века, богат трговец од Аугсбург ги ставил своите куќи на располагање на сиромашните. Населбата постои и денес, по истиот принцип, со симболична кирија. ДВ ја посетила најстарата социјална населба во светот. Станбената област Фугерај со куќи обраснати со зимзелени растенија и удобни плоштади е една од најголемите …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ТУРИСТИЧКА АТРАКЦИЈА: „Дрво на животот“ на остров од сол среде Мртво море

Во најсоленото море во светот има дрво, каде што флората и фауната се практично невозможни. Мртвото Море е познато по фактот дека не е можно да се одржи каква било форма на флора или фауна во него, туку дека таму преживуваат само некои видови микроорганизми. Меѓутоа, недалеку од плажата во …

Повеќе »

(ФОТО) Плажата на дијаманти на Исланд како да е од друга планета

Исландската плажа со црн песок и големи парчиња сјаен мраз стана една од најпосетуваните туристички атракции во оваа земја, и тоа со добра причина, бидејќи навистина изгледа како пејзаж од бајките. Локалните жители ја нарекуваат плажа со дијаманти (на исландски јазик Breiðamerkursandur), поради фактот што големите парчиња мраз распоредени на …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТУРИСТИЧКА АТРАКЦИЈА – Легенда за проколнатата патека: Паровите кои тука ќе прошетаат ќе ги прекинат своите врски или бракови!

Дали би прошетале по проколната патека? Шеталиштето внатре во кралската палата Деосоу, камен пат долг 1,1 километар, била отворена за јавноста пред неколку години по 60. години и ќе им овозможи на посетителите увид во последното кралство на Јужна Кореја. Сто години по смртта на кралот Гојонг, претпоследниот владетел на …

Повеќе »

(ФОТО) Тука никој не вози по дожд: Дали е ова улицата со најмногу свиоци на светот?

Улицата Ломбард е огромна туристичка атракција која ја посетуваат околу 2. милиони луѓе секоја година, а во летните месеци и за време на викендите, до 17.000 луѓе доаѓаат да се фотографираат.                                       …

Повеќе »