(ВИДЕО) Натпреварувачот на квизот „Милионер“ стигнал до ПОСЛЕДНОТО прашање и му се јавил на пријателот: Никој не можел да поверува што има да му каже

Натпреварувач од Шведска успеал да победи на квизот „Дали сакаш да станеш милионер“
Европа беше воодушевена од неверојатната изведба во шведската верзија на квизот „Дали сакаш да станеш милионер“, кога Јонас фон Есен (31), двократен светски шампион во памтењеи финалист на шведскиот „Got Talent“ шоуто наречено „Talang“ стана милионер без ниту еден потрошен џокер.

Стигнал до последното прашање, кога реши да ја искористи помошта „повикај пријател“.


Фон Есен не се двоумеше долго кога бил прашан за милион круни барајќи го името на архитектот кој го дизајнирал Чандигар, главниот град на индиските држави Пенџаб и Харајана, изграден во 1950-тите.
По кратко размислување, решил да му се јави на Довид, неговиот пријател од паб квизовите и спаринг партнер кога станува збор за знаење. Сепак, тој ги изненадил сите присутни со прашањето.

– Давид, имаш ли нешто посебно планирано за следната сабота? Имено, би сакал да те поканам на мала забава – му рекол Фон Есен, по што водителот најпрво зачудено почнало да се смее.


Довид се согласил да дојде, а Фон Есен потоа ја искористи помошта „пола и половина“ само „колку да биде сигурен“.


– Ова можело да биде ТВ фијаско на векот, ако сега, после сето ова, зезнам со одговорот – се пошегувал тој и конечно го избрал точниот одговор Ле Корбизје.

– Кога го видов прашањето, бев прилично сигурен дека го знам одговорот. Седев таму и размислував што ќе правам бидејќи го знаев одговорот и имав помош, па зошто да не се забавувам малку. Си помислив, што ако сега жртвував милион за да се забавувам? Но, тогаш помислив дека ако го немам ќе биде историски лошо само по себе, но сепак историско! Би било навистина апсурдно да не сум во право – изјавил Јонас за Aftonbladet.
Џонас рекол дека не планирал да покани пријател, а со парите, вели, ќе купи шарени чорапи кога „веќе имам толку многу со дупки“. Сепак, освен за чорапи, тој се одлучил за нешто посериозно.

– Ќе можам и повеќе да се посветам на она во што уживам, да учам технологија за памрењеа, да снимам повеќе видеа на YouTube и слично – заклучил тој.

Фото: Принтскрин/YouTube-memoryOS

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Мајска сесија – музичка временска машина по повод Europe Day 2024

Дали сте подготвени за мајска сесија? Но, овој пат не испитна, туку музичка и патувачка! …