Tag Archives: шведска

(ВИДЕО+ФОТО) ПАНДЕМИЈА НА КОРОНА ВИРУС: Дали Шведска беше во право?

Да се слуша епидемиолошката струка во Шведска значи движење без маско во затворени јавни простории, слободно излегување по ресторани, кафулиња и одење на училиште. Всушност, сè што се сметало за главно оружје против ширењето на вирусот во другите европски земји во последната година, може да се направи во Шведска – …

Повеќе »

Новиот сој на коронавирус Р.1 дошол до Европа! Што знаеме за него?

Интернет адресата за проверка на медицинските податоци PubMed Национална медицинска библиотека на на Владата на САД, која собира медицински написи од целиот свет, од почетокот на април не нашла многу научни податоци за вирусот P.1 како една од многуте варијанти на коронавирусот до почетокот на април. Сепак, наведуваат научен труд …

Повеќе »

Ракометарите вечерва го почнуваат настапот на СП во Египет: Да им посакаме среќа – Кире и Столе ќе ја водат подмладената Македонија

Македонските ракометари дебито на СП во Египет ќе го имаат вечерва од 20.30 часот, а ќе моземе да ги следиме преку директен пренос на МТВ… Македонија ќе игра во групата „Г“ каде се и домаќинот Египет, силната (но десеткувана) Шведска и Чиле… Египет се големи фаворити против нас… Чиле е …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ова е најубавиот маж на светот: Јутјубер кој им пркоси на стандардите

Популарниот, а понекогаш и контроверзен јутјубер PewDiePie, беше прогласен за маж со најубаво лице во 2020 година, според традиционалната листа на TC Candler и Независни критичари.   View this post on Instagram   A post shared by PewDiePie (@pewdiepie) Два дена по католичкиот Божиќ, TC Candler објави список со најубавите …

Повеќе »

(ФОТО) КОРОНА ВИРУС – Кристина Ковач во Шведска:„Се полошо ми е, а Брза помош тука доаѓа само ако умирате!“

Српската музичарка Кристина Ковач, која живее во Шведска, објавила на Твитер дека е позитивна на коронавирус. „Позитивно како врата, седми ден од болеста. Се влошува од ден на ден. Нема медицинска нега и следење на пациентите со КОВИД, само брза помош во случај на задушување/смрт”, напишала 46-годишната пејачка во Стокхолм …

Повеќе »

ШВЕЃАНИТЕ НА КОЛЕНА: „Оваа година Божик нема да биде како порано“

Шведска, земја која е во центарот на вниманието со контроверзните одлуки во врска со коронавирусот, е „на колена“. Имено, бројот на новоинфицирани со коронавирус по глава на жител во таа земја сега е повеќе од двојно поголем од Велика Британија, Германија и Шпанија. Шведска стана позната по тоа што инсистираше …

Повеќе »

15. неверојатни факти за животот во Шведска кои сигурно не сте ги знаеле

Стандардниот работен ден завршува во 17. часот и после тоа канцелариите се целосно празни. Родителите на мали деца заминуваат порано за да ги земат од градинка и училиште, и тоа се подразбира и нема потреба тоа да му се потенцира на шефот … Шведска е земја на Волво, Икеа, Minecraft …

Повеќе »

(ВИДЕО) ХРАБРО – ШВЕЃАНИТЕ СЕ СРОТИВСТАВУВААТ НА СВЕТОТ: Иако расте бројот на заболени од корона, еве што велат за задолжителната употреба на маски!

Иако бројот на лица заразени со коронавирус расте во земјата, Шведска останува на својот пристап, не планира „заклучување“ и построги мерки за борба против епидемијата отколку што може да се забележат во другите европски земји. По падот во јули и август, Шведска бележи постојан пораст од средината на септември. Иако …

Повеќе »

(ВИДЕО) Овој факт за шведските семејства ги спасил од КОРОНА!

Шведска никогаш не воведе карантин, а сепак тие успеаја до одреден степен да се справат со коронавирусот и да имаат релативно ниска стапка на смртност – а тајната може да се крие во нивните домаќинства. Швеѓаните претежно живеат сами – и тоа може да биде еден од факторите што и …

Повеќе »