(ВИДЕО) Извлечени добитниците на најголемата лотарија на светот: Среќниците делат 2,24 милијарди евра!

Среќните сопственици на тикетот 26590 во Шпанија ја освоиле главната награда на националната божиќна лотарија, најголема во светот.


Добитниот број во вредност од 400.000 евра излегол од огромниот тапан а се’ пренесувала телевизијата.Победниците освоиле по 20.000 евра за секое потрошено евро на тикет од 20. евра.
Неверојатно популарната лотарија, позната како El Gordo (во превод Дебели), оваа година издвоила вкупно 2,24 милијарди евра, вклучувајќи многу помали награди.
Останатите лотарии имаат големи поединечни награди, но El Gordo, кој се одржува на секој 22. декември, е рангирана како најбогата лотарија на светот по вкупниот износ на наградите.
Победничките тикети се продадени во провинциите Тарагон, Саламанка, Аликанте, Барселона, Мадрид, Мурсија и Севилја.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Што не советуваат ѕвездите за утре, 23.05.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Бизнис: Нема пречки на професионалниот пат на Овенот овој четврток. Постои можност да се …