(ВИДЕО) И СУДИЛЕ КАКО НА МАЛОЛЕТНИЧКА – ОСУДЕНА НАЦИ СЕКРЕТАРКА ОД ПЕКОЛОТ: Прогласена за виновна за смртта на 10.505 лица, осудена на две години условно

Ирмгард Фурнер, 97-годишна поранешна секретарка во нацистичкиот концентрационен логор, била осудена за нејзината улога во убиството на 10.505 луѓе за време на Холокаустот, наведува Си-Ен-Ен.
Ирмгард Фурнер работела како стенограф и дактилограф во концентрациониот логор Штухоф во близина на Гдањск, Полска, од 1943. година до крајот на нацистичкиот режим во 1945. година.
Таа е осудена на две години условна казна, изјавил портпаролот на судот во Ицехо, северна Германија.
Бидејќи Фурнер била тинејџерка во времето на злосторството, судењето на 97-годишната ена било одржано во судот за малолетници и таа била осудена на условна казна како за малолетничка, потврдил судот за Си-Ен-Ен.

Инаку, Фирнер побегнала неколку недели пред да започне судењето, но властите ја пронашле неколку часа подоцна. Судскиот процес конечно започна кон крајот на минатата година.
Десетици илјади луѓе биле држени во брутални услови во Стухоф, а повеќе од 60.000 загинале, според Меморијалниот музеј на холокаустот на Соединетите држави.
Во тој логор биле затворени главно нееврејски Полјаци, како и голем број Евреи од полските градови Варшава и Бјалисток, како и од балтичките држави окупирани од нацистите.


Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што не советуваат ѕвездите за утре, 18.05.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Првиот ден од викендот им доаѓа очекувано за повеќето родени во знакот Овен, …