Tag Archives: португалија

(ВИДЕО+ФОТО) Израелката, после настапот, паднала по скалите!

„Горда сум и трогната што успеав да влезам во финалето. И’ се радувам на саботата и ветувам дека се’ ќе направам да го донесам Евросонгот во Израел“ рекла Нета Барзилаи откако се пласирала во финалето… Израелската претставничка Нета Барзили (25) е еден од фаворитите на публиката на годинешниот Евросонг, а …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Македонската делегација на синиот тепих во Лисабон: „Ај Кју“ меѓу помодерните!

Вчера во Лисабон и’ офцијално беше отворена годинешната „Песна на Евровизија“. На синиот тепих на кој се појавиле претставниците од сите земји учеснички и „Ај Кју“ со комплетната делегација… Пред официјалниот почеток на годинашниот избор на најдобра песна на Евровизија, вторник 8. мај, претставниците на земјите учеснички вчера прошетаа по …

Повеќе »

„Бикини Мун“ на Манчевски  освои награда во Португлија

Најновиот филм на Милчо Манчевски „Бикини Мун” ја освои Специјалната награда на жирито на фестивалот „Фантаспорто“ во Порто, Португалија, каде изминатава недела ја имаше својата европска премиера. Ова е прва награда за петтиот филм на најнаградуваниот македонски режисер. Манчевски на Фантаспорто пред две години беше лауреат на наградата за животно …

Повеќе »

(ФОТО) Украина не ја прими, но во мај ќе пее на Евровизија

Самоилова веќе ги почнала подготовките за Лисабон, а нејзината песна ќе биде објавена наскоро. Рускиот Канал 1 потврдил дека Јулија Самоилова ќе ја претставува Русија на евровизискиот натпревар што годинава ќе се одржи во Лисабон од 8. до 12. мај. Лани, Јулија доби забрана од Киев за настап. Според информацијата …

Повеќе »

Победникот на Евросонг се опоравува после трансплантацијата на срце

Победникот на годинешниот Евросонг, Португалецот Салвадор Собрал се опоравува во болница после трансплантација на срце, пренесува денес BBC. Лекарите во соопштението рекле дека операцијата минала успешно Хирурзите во болницата „Санта круз“ во Лисабон велат дека 27. годишниот пејач Салвадор Собрал се чувствува добро. Португалскиот пејач кој го освои годинешното музичко …

Повеќе »