Tag Archives: музика

(ФОТО) „Прекрасна Македонија“ – Ѓоко Ѓорчев со песна и дела за најубавата татковина!

И’ додека голем дел од нашите сограѓани летово побрзаа покрај езерата, Ѓоко Ѓорчев имаше поинаква агенда, секако поврзана со музиката бидејќи за него музиката е живот… На својата верна публика прво и се обрати, последните месеци, со песната „Тука сме“ преку која со пријателите се обрати на македонската јавност дека …

Повеќе »

(ВИДЕО) Овој бебуш спие во длабок сон, но само додека не почне музиката: Се случува најслатката работа што ќе ја видите денес!

Нема подобар начин од овој да се започне денот. Ова бебе спие, но кога ќе дојде време за будење, родителите знаат како да го расположат. На мобилен телефон пуштаат музика и забавата започнува! Погледнете во каков ритам се буди ова бонбонче: Baby wakes up dancing Gepostet von James Coleman Jr. …

Повеќе »

Ковид-19 не поштеди уште еден македонски пејач

Пејачот Боби Павловски на својот профил на Фејсбук ги извести своите пријатели дека се инфицирал со коронавирусот. Како што пишува во неговиот статус и покрај тоа што внимавал и ги почитувал мерките, вирусот не го одминал. Неговиот статус ви го пренесуваме во целост: „Пријатели, колеги, соработници, морам да ве известам …

Повеќе »

(ВИДЕО) The Chicks го претставија третиот сингл од албумот „Travelers”: Девојките со екипата „растураат“ – Квалитет кој се чувствува!

По подолго време можеме да кажеме дека една нова композиција, создадена во Македонија, е комплетна и НА НИВО! Девојките успешно ја продолжуваат својата приказна… The Chicks го претставија третиот сингл од деби албумот „Travelers”, со наслов “Insanity”… И, мораме да кажеме дека се согласуваме со првичните коментари под видеото на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Драган Вучиќ не напушти но ни остави големо богатство – ако умееме да го цениме!

Помладите генерации го знаат само како водител, но не и како музичар кој остави длабока трага во историјата на македонската музика… Се’ некако скромен, смирен, ненаметлив, но беше тука за да помогне, да овозможи шанса за ново име (ако ги мине неговите тестови за квалитет), да даде песна, да помогне …

Повеќе »

(ВИДЕО) И’ момците од Sound Waves – Band со „карантинска уметност“!

Дечките од Sound Waves – Band,впрочем како и сите последните недели се во своите домови и творат за своја душа… Минатогодишните учесници на фестивалот „Андерфест“ не ретко преку конференциска врска се собираат и свират за своја душа, а за нивните бројни фанови решија да ја изведат „Мојот пат“… Karantinska verzija …

Повеќе »

(ВИДЕО) Снимка на тага но и надеж: Саксофонист ја засвирел „Bella Ciao“ – Погледнете ги Италијанците на балконите!

На социјалните мрежи се проширила снимка на еден италијански саксофонист, Даниеле Витале, кој од балконот за своите соседи ја извел „Bella Ciao“. Додека ја свирел по малку тажната мелодија луѓето се собрале на балконите и аплаудирале и ја набљудувале изведбата. Снимката ретко кого го оставила рамнодушен. Quarantena?? No Problem 😎The …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТИЕ НАВИСТИНА МОЖАТ СЕ – Нејнеобичен оркестар на светот: Но, слушнете ги како свират – „Јас можам!“

Тие се исти како и сите нас! Тие можат се’ што можеме и ние! Тие се бават со спорт како и сите други! Тие се родители како и сите други! Тие се музичари како и сите други талентирани! Тие се што и ние…. Но,и не се бидејќи имаат физички проблем…Сликаат …

Повеќе »

Интервју: Оливер Пап: „Многу деца кои земале учество на „Поточиња“ се реализираат како успешни луѓе, не само во музиката, туку и во многу други области!“

Во изминативе 16. години низ детскиот фестивал Поточиња поминале над 1.300 деца како дел од хорот или солисти. Првата цел на „Поточиња“ е преку музика, игра и песна децата да стекнат чувство за одговорност и дисциплина, да бидат свесни што се здрави навики, да бидат добри личности и секако да научат …

Повеќе »