Tag Archives: кафе

ДОПОЛНИТЕЛНИ ПРИДОБИВКИ – Секојдневното консумирање на омилениот пијалок на многумина може да го намали ризикот од дијабетес

Се чини дека навиката на многумина кои го започнуваат денот со шолја кафе може да има дополнителни придобивки освен самото будење, а новото истражување кај жените вели дека може да го намали ризикот од дијабетес тип 2. Студијата, која беше објавена во The American Journal of Clinical Nutrition, опфатила 4.522 …

Повеќе »

Кардиолозите никако не дозволуваат пет видови храна: Тие се фатални за срцето

Иако преовладува мислењето дека срцевите заболувања се јавуваат главно кај постарите луѓе, ни помладите не се имуни на овој проблем. Покрај тоа, недостатокот на физичка активност, неправилната исхрана и лошите животни навики може да го зголемат ризикот од разни болести. Во однос на бројот на одземени животи, кардиоваскуларните болести го …

Повеќе »

Страдате од ЕСЕНСКИ УМОР? Овие два совети можат да ви го олеснат НЕДОСТАТОКОТ НА ВОЛЈА И СОН

Со промената на времето доаѓа и чувството на хронична летаргија Ненадејната промена на времето и преминот од лето во есен не им годи на многумина. Поладните денови и помалку сончеви часови може да доведат до чувство на хронична летаргија, поспаност и замор. Ова може да биде предизвикано од недостаток на …

Повеќе »

ПРОЦЕС НА СЛАБЕЕЊЕ – Овие пет навики во исхраната ќе го забрзаат согорувањето на мастите

Губењето килограми и салото на стомакот е процес. Тоа не се случува преку ноќ откако ќе престанете да пиете газирани пијалоци. На крајот на краиштата, беше потребно време и веројатно многу лоши навики во исхраната за да ги зголемите килограмите и маснотиите што би сакале да ги изгубите. Исто така, …

Повеќе »

10 факти за кафето кои можеби не сте ги знаеле

Кафето е најуниверзалниот напиток кој може да го конзумирате каде и да се наоѓате во светот. Се проценува дека 30-40% од светската популација секојдневно пие кафе, а за најголеми кафепии во светот се сметаат Финците со испиени 10кг кафе годишно по глава на жител. Што се однесува до сегментација според …

Повеќе »

3. природни НАЧИНИ да се ослободите од БЕЛИТЕ ВЛАКНА: Боењето на косата не е единственото решение!

Спречете ја појавата на седа коса со состојки кои ги имате дома Повеќе не мора да трчате во фризерски салон за фарбање ако забележите дека на вашата коса почнуваат да се појавуваат седи влакна. Постои сосема природен начин да се ослободите од овие несакани „гости“ Важен фактор кој влијае на …

Повеќе »

4. изненадувачки пијалоци кои предизвикуваат главоболка, според нутриционистите

ГЛАВОБОЛКАТА може да биде предизвикана од многу различни нешта – стрес, алергии, дехидрација, дури и диета. Иако постојат методи за лекување на главоболки, тие се вознемирувачки, особено ако постојано се повторуваат. Не само што можат да ви го уништат денот и спиењето, туку можат да направат да чувствувате вртоглавица и …

Повеќе »

Две намирници нè прават попаметни и не штитат од сериозни болести – треба да се консумираат секој ден

Според новите сознанија, кафето и чоколадото го прават нашиот мозок поздрав и поотпорен. Заедничката студија на Националниот институт за проучување на стареењето и Универзитетот Џон Хопкинс, објавена во списанието Neurochemical Research, покажала дека супстанцијата метилксантин се наоѓа во кафето, чајот и темното чоколадо (какао). „Тоа влијае на активноста на мрежата …

Повеќе »

НАУЧНО ДОКАЖАНО – ОВОЈ ЗАЧИН ГИ ТОПИ КИЛОГРАМИТЕ, НО САМО АКО ГО КОРИСТИТЕ ВАКА: Го намалува нивото на шеќер во крвта и ја подобрува функцијата на мозокот

Секојдневната употреба на цимет може да помогне да се стабилизира нивото на шеќер во крвта, да се забрза метаболизмот, да се продолжи чувството на ситост и со тоа да се влијае на слабеењето. Поволно делува на дигестивниот систем – го регулира варењето и ја намалува надуеноста, кои се вообичаени проблеми …

Повеќе »