Tag Archives: кафе

Две намирници нè прават попаметни и не штитат од сериозни болести – треба да се консумираат секој ден

Според новите сознанија, кафето и чоколадото го прават нашиот мозок поздрав и поотпорен. Заедничката студија на Националниот институт за проучување на стареењето и Универзитетот Џон Хопкинс, објавена во списанието Neurochemical Research, покажала дека супстанцијата метилксантин се наоѓа во кафето, чајот и темното чоколадо (какао). „Тоа влијае на активноста на мрежата …

Повеќе »

НАУЧНО ДОКАЖАНО – ОВОЈ ЗАЧИН ГИ ТОПИ КИЛОГРАМИТЕ, НО САМО АКО ГО КОРИСТИТЕ ВАКА: Го намалува нивото на шеќер во крвта и ја подобрува функцијата на мозокот

Секојдневната употреба на цимет може да помогне да се стабилизира нивото на шеќер во крвта, да се забрза метаболизмот, да се продолжи чувството на ситост и со тоа да се влијае на слабеењето. Поволно делува на дигестивниот систем – го регулира варењето и ја намалува надуеноста, кои се вообичаени проблеми …

Повеќе »

(ФОТО) БЕЛГРАЃАНИН СЕ ЈАВИЛ ОД ОДМОР ВО ПЕФКОХОРИ: Заминал на одмор во Грција, еве какви цени го дочекале и колку чинат лежалките

Сезоната на годишни одмори е во полн ек, а судејќи по редиците во агенциите и рестораните во Грција, туристите од Македонија и регионот едвај го дочекаа летото. Она што можеби малку ги исплаши сите се цените, сепак, за време на престојот во Пефкохори, но новинарите на Блиц уверуваат дека нема …

Повеќе »

Кафето е лек: Три шолји дневно ги спасуваат срцето и главата, но еден вид може да биде и отров

Умереното консумирање кафе, сега и официјално, има позитивни ефекти врз здравјето. Според научниците, по опсежно истражување на примерок од 468.629 испитаници, откриено е дека три шолји кафе дневно ја намалуваат стапката на смртност и ризикот од мозочен и срцев удар. Умереното консумирање кафе, сега и официјално, има позитивни ефекти врз …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ИСКРЕНО – Лиде Лиде за популарната средба со Филипче: Скапо го платив кафето со Венко, ме избркаа од работа!

„После сè што направив за Венко, мислам дека тој треба да направи прв чекор и да ме удостои со кафе. Да си го исполни ветувањето што го даде јавно. А јас дури и да сум на смртна постела, пак ќе сакам кафе да пиеме”, вели Лиде. Кога на почетокот на …

Повеќе »

ТРОШЕТЕ ГИ ДОДЕКА ГИ ИМА – ШТЕТА Е ДА СЕ ФРЛА ХРАНА: Намирници кои не се за во канта за ѓубре – ова можете да го јадете и ПОСЛЕ ПОМИНУВАЊЕ НА РОКОТ НА ТРАЕЊЕ!

Не постои човек кој барем еднаш во животот не помирисал храна за да провери дали одредена намирница е расипана или се уште може да се користи. Секако, кога станува збор за безбедноста на храната, секогаш треба да внимавате, особено ако се работи за дете, постара личност, трудница или ако сте …

Повеќе »

Храна која го спасува црниот дроб

Црниот дроб е моќен орган одговорен за разградување на јаглехидратите, создавање гликоза и детоксикација на телото, како и складирање на хранливи материи. Здравјето на црниот дроб е од витално значење за целокупното здравје, а конзумирањето одредени видови храна и пијалоци може да помогне. Масната храна е прва на листата на …

Повеќе »

Уапсена Унгарка: Сметка за кафе наплатила 583. евра, полицијата спровела сеопфатна истрага

Унгарската полиција спроведува масовни апсења на сопственици на ресторани кои систематски ги ограбуваат туристите наплаќајќи им вртоглави цени за услугите. Во паб во центарот на градот келнерите биле фатени на дело кога германски турист одбил да плати 210.000 форинти (околу 583 евра). Полицијата ги уапсила сопственичката на ресторанот и нејзиниот …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Ефективноста на МАСКАТА од кафе е НЕВЕРОЈАТНА! Користете ја 2-3 пати неделно, резултатите се НЕВЕРОЈАТНИ!

Домашните маски за лице исто така можат да бидат ефективни. Кон крајот на 20-тите веќе почнуваме да размислуваме за брчки, креми и дополнителна нега на кожата на лицето. Не е секогаш неопходно да се користат готови производи, со малку креативност можеме сами да направиме фина маска за лице. Маска за …

Повеќе »