Tag Archives: кафе

МНОГУ КОРИСНА НАМИРНИЦА – Со помош на кафето можете да се ослободите од комарците, да исчистите многу валкани садови…

Љубителите на кафе може да имаат помал ризик од развој на рак, срцеви заболувања и Алцхајмерова болест. Некои истражувања исто така сугерираат дека консумирањето кафе го намалува ризикот од депресија. Сепак, покрај добар вкус, кафето е исто така многу корисно во вашето домаќинство. Кафето содржи дитерпени кои можат да бидат …

Повеќе »

ИСТРАЖУВАЊЕ – Кафето го намалува ризикот од меланом

Со зголемување на внесот на кафе, можете да го намалите ризикот од развој на најопасната форма на рак на кожата… Студијата на американски научници, чии резултати беа објавени во „Journal of the National Cancer Institute” (Журнал на Националниот институт за рак), открива дека со зголемување на внесот на кафе, можете …

Повеќе »

(Рецепт) БЕЗ ХЕМИЈА – Сами направете природни пилинзи за кожата

Пилингот на кожата е одличен начин да се отстранат нечистотиите од вашата кожа, како и да ги отворите порите. Примената на пилинг особено се препорачува во текот на летото. Во сите подобри веледрогерии ќе најдете широк спектар на пилинзи, но се поставува прашањето зошто да купувате хемикалии кога можете да …

Повеќе »

КАФЕТО КАКО ЛЕК – Кафето е многу повеќе од средство за будење: Еве како омилениот утрински напиток го опоравува телото, кожата и косата!

Покрај тоа што е омилен пијалок што треба да не разбуди наутро, кафето има безброј лековити својства кои влијаат на нашето здравје и убавина. Кафето е буквално „вулкан“ на антиоксиданти, што значи дека се бори против сите штетни материи, токсини и слободни радикали во нашето тело, зајакнувајќи ги нашите одбранбени …

Повеќе »

(ФОТО) ЛОША КОМБИНАЦИЈА – ДОКТОР СОЛАКОВИЌ ПРЕДУПРЕДУВА: Не се проблем 4. филџани кафе дневно, но никако не го мешајте со оваа НАМИРНИЦА!

Добро познатиот босански доктор Емир Солаковиќ предупреди дека кафето треба да се пие во умерени количини и дека четири шолји на ден не претставуваат никаква опасност, но треба да се избегнува млеко. “Умереното консумирање кафе (две или три или дури четири филџани на ден, или повеќе) не претставува опасност за …

Повеќе »

Научниците тврдат дека ова е најздрав начин за варење кафе и, евентуално, продолжување на животот

Излегува дека кафето не е само добро за вашето здравје, туку може дури и да ви го продолжи животот – но само ако го подготвите со филтер, според новата долгогодишна студија објавена во Европскиот магазин за превентивна кардиологија. “Нефилтрираното кафе содржи супстанции кои го зголемуваат холестеролот во крвта. Со помош …

Повеќе »

(ВИДЕО) На тврдоглав Италијанец не можеле да му докажат дека не смее надвор на кафе – снимката станала хит!

Постарите лица се особено загрозени кога станува збор за заразување со корона вирусот и им се препорачува да не излегуваат додека трае пандемијата, но многу членови на семејството се наоѓаат на тешки маки на своите родители, баби или дедовци да ги наговорат тоа да го почитуваат. Во таков проблем се …

Повеќе »

(Рецепт) Првото утринско кафе го правела на овој начин: Излекувала тироидна жлезда, анемија и болки во коските!

За почеток, треба да направите мала количина на мелен желад (жир) и секој ден да варите по една лажичка… Дали знаевте дека постои напиток со желад (жир) кој е сличен на кафето, што може да помогне во проблеми со тироидната жлезда? Покрај тоа, овој медицински пијалок исто така може да …

Повеќе »

Одлична вест за љубителите на кафето: Црниот пијалок е одличен за коските!

“За лицата кои многу пијат кафе, а водат сметка за своето здравје, ова е одлична вест. Кафето е генерално добро за коските…“ Многу се пишува за тоа колку е кафето добро или штетно по нашето здравје. Тешко е да се замисли почетокот на денот без утринско кафе, а и дружењето …

Повеќе »