(Рецепт) ГИ НАМАЛУВА ЗНАЦИТЕ НА СТАРЕЕЊЕ, НА КОЖАТА И ГО ВРАЌА СЈАЈОТ: Рецептот за оваа маска задолжително запишете го!

Преку лето, на кожата и е потребна дополнителна нега, а оваа маска ќе и го врати изгубениот сјај. Се користи еднаш неделно, а лицето во момент изгледа посвежо
Следниот пат кога ќе испиете кафе, не ги фрлајте остатоците бидејќи со малку вода може да послужат како козметички препарат.
Добро е познато дека кафето е состојка во голем број козметички производи, а тоа јасно покажува колку е добро за кожата. Кафето е богато со антиоксиданси, и тие се одговорни за младешкиот изглед на кожата. Со редовна употреба на оваа маска, можно е да се ублажат знаците на стареење, да се врати еластичноста и сјајот на кожата.


За подготовка ќе ви бидат потребни следниве состојки:
2 лажици мелено кафе
2 лажици какао во прав
3 лажици полномасно млеко или јогурт
лажица мед
кафе
Подготовка:
Добро измешајте ги сите наведени состојки и нанесете ги на лицето. Откако маската ќе стои околу 15 минути, треба да се исплакне со млака вода. Додека ја нанесувате маската, нежно масирајте го лицето за подобра циркулација.
Апликација:
Нанесете ја маската на исчистеното лице, а потоа тријте во кожата со кружни движења, околу 10 минути. По масажата исплакнете го лицето со млака вода и нанесете хидратантна крема.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Бимилк на „Генералка викенд“ – за почиста животна средина во Битола

Бимилк се вклучи во најмасовната еко акција „Генералка викенд“. Повеќе од 110 вработени на Битолска …