Tag Archives: јужна кореја

(ВИДЕО) ТУРИСТИЧКА АТРАКЦИЈА – Легенда за проколнатата патека: Паровите кои тука ќе прошетаат ќе ги прекинат своите врски или бракови!

Дали би прошетале по проколната патека? Шеталиштето внатре во кралската палата Деосоу, камен пат долг 1,1 километар, била отворена за јавноста пред неколку години по 60. години и ќе им овозможи на посетителите увид во последното кралство на Јужна Кореја. Сто години по смртта на кралот Гојонг, претпоследниот владетел на …

Повеќе »

(ФОТО) ТВ ѕвезда пронајдена мртва во својот дом: Имала само 26. години!

Актерката од Јужна Кореја Сонг Јо-џунг починала на 26-годишна возраст, потврдила нејзината агенција во понеделникот. „Актерката Сонг Јо-џунг само што не напушти“, напишале од нејзината агенција на Инстаграм. „Таа беше пријателка која секогаш ни пруѓаше среќа со светла насмевка и одлична актерка со повеќе страст од било кој друг“.   …

Повеќе »

(ВИДЕО) Темперратура од -19 замрзнала голема река!

Реката Хан, која минува низ главниот град на Јужна Кореја, Сеул, замрзнала по прв пат во последните две години, откако силниот студен бран ја погодил земјата во последните неколку дена. Јужнокорејската метеоролошка управа (КМА) денеска го објави првото сезонско формирање на мраз на реката Хан, бидејќи најниските утрински температури паднале …

Повеќе »

Лекарите во Јужна Кореја: Престанете со вакцинацијата, починаа 25. луѓе

Лекарите во Јужна Кореја ги повикале властите да направат пауза за сезонската кампања за вакцинирање против грип, откако најмалку 25. лица биле пријавени дека починале по приемот на вакцината. Властите во Сеул одбиваат да ја прекинат вакцинацијата, тврдејќи дека нема докази дека смртните случаи се поврзани со вакцината. Најмалку 22. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Голем пожар во солитер во Јужна Кореја: Пламенот „голта“ се пред себе!

Голем пожар зафатил зграда од 33. ката во Јужна Кореја, а 50. лица се повредени. Пожарот, како што се сомнева, избувнал на 12-ти кат од солитерот околу 23 часот по локално време, но се проширил многу брзо и го покрил целиот станбен блок во градот Улсан, северозападно од Бусан. Huge …

Повеќе »

(ВИДЕО) КОНЕЧНО – Во кината пристигнува „Тенет“ – блокбастерот на Кристофер Нолан

Веќе пишувавме дека „Тенет“ на Кристофер Нолан ќе има светска премиера во септември во Кина, но за љубителите на филмот во светот пристигнаа уште подобри информации. Филм на ова лето е „Тене“, блокбастер во режија на Кристофер Нолан, кој покрај публиката, со нетрпение го очекуваат кината, загрозени поради епидемијата на …

Повеќе »

ТАКА СЕ ПРАВИ ТОА ВО СВЕТОТ – 36. ОТСТО ОД СЛУЧАИТЕ НА КОРОНА ВО ЈУЖНА КОРЕЈА – УАПСЕН ВОДАЧ НА СЕКТА: Повеќе од 5.200 негови следбеници се заразени со корона а тој ги криел информациите!

Властите во Јужна Кореја го уапсиле основачот на тајната христијанска секта, Ли Ман-хе, која станала жариште на вирусот корона, за наводно криење на важни информации во врска со следењето на контакти на заразени и други злосторства. Ли Ман-тој е влијателен водач на црквата Исус Синкионџи, која е поврзана со повеќе …

Повеќе »

БОРБАТА СО КОРОНА И ПОНАТАМУ ТРАЕ: Кина пријавила нови случаи на вирусот, Јужна Кореја ќе казнува со 16.380 долари за нарушување на мерките

* Бројот на пациенти со коронавирус во светот надмина 4.181.000 * 1.493.448 заразени се успешно закрепнати, додека повеќе од 283.000 луѓе ја загубија битката со короната * Најголемото жариште останува Соединетите држави со повеќе од 1.367.000 заразени, а повеќе од 80.000 луѓе починати * Меѓу најголемите жаришта се Велика Британија, …

Повеќе »

ОВИЕ 4. ЗЕМЈИ УСПЕАЛЕ ДА ЈА СМИРАТ КОРОНА! 12. лекции кои цел свет може да ги научи од нив…ЕВЕ КАКО СЕ ПОБЕДУВА ВИРУСОТ

Новиот корона вирус, како домино, ги затвора земјите, една по една… Фокусот сега е на израмнување на кривата или забавување на ширењето на вирусот, за да се спречат понатамошни смртни случаи,пишува Си-Ен-Ен. И’ додека светот ублажува некои од мерките за затворање, сепак има лекции што треба да се научат од …

Повеќе »