Tag Archives: четири дена

(ВИДЕО) ШОКАНТНИ СЦЕНИ ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ – ЧУДО! ПРЕЖИВЕАЛО БЕБЕ ОД 10 ДЕНА ПОСЛЕ 90 ЧАСА ПОД урнатините: Извлечени мајка и трите деца, неверојатни видеа од спасувањет

Поминаа четири и пол дена откако два земјотреси предизвикаа хаос низ Турција и Сирија, при што според последните извештаи загинаа повеќе од 22.000 луѓе.Сепак, неуморните спасувачки тимови сè уште успеваат да извлечат преживеани од планините од урнатини и покрај ужасните услови.Најновото спасување, во кое спасувачите употребија моторна пила за да …

Повеќе »

Бејби бум во земја во регионот: За четири дена во една болница се родиле 25. бебиња

УНИВЕРЗИТЕТСКАта клиничка болница во Мостар минатата недела работела без престан. За четири дена се родиле 25. бебиња, 13. девојчиња и 12. момчиња. Најпрвин во понеделник на 24. октомври се родиле три девојчиња и едно момче, а во вторникот на 25 октомври уште едно девојче и четири момчиња, потврдиле за Jabuka.tv …

Повеќе »

Какво време не очекува за викендот и почетокот на седмицата!

Денес беше сончево со мала до умерена локална облачност, еве што најавуваат од УХМР за наредните 4. дена. Утре (сабота) ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен дожд и ретки грмежи. Дневната температура …

Повеќе »

Зимата се враќа со дожд и снег – Еве какво ќе биде времето до крајот на неделава

УХМР за денес најави пороен дожд кој некаде ќе надмине 20. литри на метар квадратен и силен ветер од преку 70. километри на час. Во наредните денови се очекува и заладување поради продор на студена воздушна маса. Врнежите на места ќе бидат поројни и пообилни, проследени со силен ветер. На …

Повеќе »

Времето наредните четири дена: Денеска облачно со локален дожд но температури од 20. до 29 степени

Денеска времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со умерен, во источните делови засилен ветер од југоисточен правец. Попладне ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи, особено во западните делови, најавуваат од РХМЗ. Минималната температура ќе биде помеѓу 8. и 15., а максималната ќе достигне од …

Повеќе »