Со овој одличен трик ќе ги избркате мувите без пестициди

Мувите го мразат мирисот на босилек, а за наша среќа, растенијата имаат многу интензивен мирис кој ја исполнува просторијата
Од денес можете да се борите со мувите со саксија и малку семки од босилек. Ова многу миризливо растение е еден од најдобрите сојузници во кујната за претворање на многу јадења во одлични специјалитети, но има и друга помалку позната намена.
Мувите го мразат мирисот на босилек, а за наша среќа, садниците имаат многу интензивен мирис кој ја исполнува просторијата.

This image has an empty alt attribute; its file name is bosilok.jpg


Растение босилек
Значи, ако се прашувате како да се ослободите од мувите без употреба на инсектициди, одговорот е да ставите босилек пред прозорецот каде што најчесто доаѓаат.
Ако имате проблем со голем број муви, ова може да биде одлична можност да создадете своја мала домашна градина и да одгледувате некои фантастични билки.
Во босилекот можете да додадете садница и на црн пипер, кое има ист ефект врз мувите и шири сосема поинаква арома од босилекот.
Во случај да не сакате вашиот дом да го претворите во мала стаклена градина заедно со садниците, можете да се одлучите за друго практично решение.

This image has an empty alt attribute; its file name is muva-i-zastita.jpg


Избегнувајте пестициди
Во тегла ставете листови нане да киснат во оцет седум дена. После тоа, разредете ја смесата со вода и испрскајте ја во просториите што сакате дополнително да ги заштитите.
Сега кога ги знаете овие трикови, можете да избегнете користење на инсектициди кои предизвикуваат повеќе проблеми отколку што решаваат.

Фото: Архива


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Мила Србиноска гордо го вее македонското знаме на Европското првенство во хип хоп по освоениот бронзен медал

Вчера (23.06.2024) започна Европското првенство во хип хоп во Жнин, Полска – „HIP HOP BATTLE …