Tag Archives: нане

Ладната вода е клучна: Пет начини да го намалите крвниот притисок без лекови

Драстичните промени на температурата, наизменичното сончево и врнежливо време не се невообичаени за лето, а сето тоа влијае на нашето здравје. Промените во атмосферскиот притисок влијаат и на промените на крвниот притисок, што е особено опасно за луѓето кои страдаат од кардиоваскуларни проблеми, како и за хроничните пациенти и постарите …

Повеќе »

(Рецепти) Не случајно е познато како „лек за се“: Ароматичното нане и неговите чудотворни моќи

Интензивната арома и освежителниот вкус е првото нешто што нè асоцира на нането, едно од најважните лековити растенија што се користи во народната медицина уште од античко време. Овој народен лек со чудесна арома, кој нашите предци го сметале за „билка на долговечноста“, потекнува од Медитеранот, но може да се …

Повеќе »

(Рецепт) ВОДА ОД АНАНАС ќе го исчисти вашето тело, ќе ви помогне да ослабнете, да го намалите отокот и болките во зглобовите!

Ананасот е популарно тропско овошје со богат извор на многу витални хранливи материи потребни за вашето оптимално здравје. Тој е богат со витамин Ц и бромелаин, кои помагаат за различни процеси во телото. Водата од ананас е исклучително корисен пијалок кој може да помогне да се намали отокот и болката …

Повеќе »

Напиток за слабеење по рецепт на Др. Оз: Супер забрзување на метаболизмот!

Доктор Оз неброено пати ја пофали моќта и корисните ефекти на зелениот чај, особено за чистење на телото и одржување на виталноста. Затоа, не е изненадувачки што зелениот чај е основата на магичниот пијалок за слабеење, осмислен од овој популарен лекар. Портокал и нане во зелен чај е рецепт за …

Повеќе »

Ова ни е на сите НЕОПХОДНО: Пет намирници кои го ладат телото за време на ЖЕШКИТЕ ДЕНОВИ!

Жешките летни денови бараат посебна грижа, па кога станува збор за исхраната … Ладењето во текот на жешките летни месеци може да биде исклучително стресно, особено ако нашата исхрана е целосно неприлагодена на времето. За овие жешки денови кои со денови доминираат во нашите животи, потребно е да го оладите …

Повеќе »

Пет совршени намирници од ПАЗАР кои го чистат црниот дроб и го ЗАБРЗУВААТ МЕТАБОЛИЗМОТ!

Ако сакате да ја направите вистинската работа за вашето тело ова лето, веднаш одете на пазар. Масна и нездрава храна, алкохолни или газирани пијалоци, но и редовна терапија со лекови се најголемите непријатели на нашиот црн дроб. Колку е важен црниот дроб за нашиот живот и колку е опасно да …

Повеќе »

Во вашата кујна се кријат вистински мали сојузници во борбата против разни вируси

Без разлика дали имате настинка или болка во стомакот, ако имате осип или расекотина, првата помош е во вашата кујна… Некои домашни лекови се само бапски приказни, но некои се покажаа ефективни во текот на генерациите. Мед Употреба за: Мали посекотини и изгореници, кашлица и воспалено грло Како делува: Повеќето …

Повеќе »

Природни начини да се ОСЛОБОДИМЕ ОД КОМАРЦИТЕ: Некои производи веќе ги имате дома!

Со доаѓањето на убаво време, комарците се веќе пред вратата. Знаеме колку можат да бидат напорни и да ги расипат убавите моменти надвор или да го нарушат нашиот сон во текот на ноќта, бидејќи тие влегуваат незабележани. Сепак, постојат природни начини да се заштитите од комарци без употреба на хемикалии. …

Повеќе »

(Рецепти) Домашен сок од нане за јакнење на имунитетот и подобар сон

Освен освежувачки, сокот од нане е одличен и за здравјето – го зајакнува имунитетот и има превентивно дејство врз бактериите и вирусите, добар антисептик е, делува смирувачки на нервите и помага да се опушти и релаксира целиот организам. Сокот од нане ја смирува нервозата, напнатоста, добар лек е за несоница. …

Повеќе »