Шпрајц на РТЛ без „влакна на јазикот“: „Режијата ме предупредува дека читам понуди од 1945., но Хрватите ионака живеат во тоа време

Зоран Шпрајц, водител и уредник на најгледаната програма на РТЛ, одлучил на себе својствен начин да ги коментира понудите за нови воени авиони за хрватската војска.
Шпрајц ги чита понудите од разни страни, набројува и објаснува, а потоа поентира:
„Од режијата ме предупредуваат дека тоа се понуди кои пристигнале на натпреварот од 1945. година, но нема врска, ионака живееме во тоа време. Некакви Фантоми и Грипени од 500. милиони евра се за некои модерни држави, а не за земја каде сеуште расправаме кои биле усташите и швабите, за земја каде градоначалник си ја тепа жената, неговиот заменик тепа новинари и никому ништо, освен на народот кој како и во 45. бега пред Бајлбург и понатаму кон западните сојузници“ заклучил Шпрајц, уредник на водител на РТЛ Директ.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеќавање: две години без нашиот истакнат поет, преведувач и професор Драги Михајловски

Драги Михајловски е роден на 16 октомври 1951 година во Битола, каде го поминал и …