Tag Archives: авиони

(ВИДЕО) БЛИСКА СРЕДБА НА НЕВИДЛИВИТЕ: Кинезите на американскиот Ф-35 го испратиле својот најмодерен авион

Најмодерните американски авиони Ф-35 имале блиска средба со најмодерните кинески авиони Ј-20 над Источното Кинеско Море. Средбата на два невидливи авиони од петтата генерација ја открил американскиот генерал Кенет Вилсбах, командант на американската пацифичка авијација. Според кинескиот државен медиум „Глобал тајмс“, „доколку тој инцидент е вистина, веројатно е дека кинеското …

Повеќе »

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД – ГОРЕВ ЖИВА: Исповеди  на луѓето кои го преживеаја 11. септември, ги опишува ужасите што ги доживеале тој ден

Поминаа 20 години од терористичкиот напад во Њујорк, но раните на многумина преживеани се уште се свежи. Некои останаа со физички последици што им го сменија животот, додека многумина се борат со психолошката траума предизвикана од настаните на 11. септември. Една од најтешко повредените преживеани, Лорен Менинг, се здобила со …

Повеќе »

(ВИДЕО) Стјуардеса вели дека никогаш не треба да пиете вода во авион – Експертите се согласуваат!

30-годишна Кат Камалани е стјуардеса која стана sвезда на ТикТок благодарение на видеата во кои открива детали што не им се познати на многу патници. Таа неодамна крена прашина откако ги предупреди луѓето да пијат само конзерви или пијалаци во шишиња во авион. „Не јадете го ова во авион“, е …

Повеќе »

(ФОТО) ГОЛЕМА РАЗЛИКА – ВАКА МИНАТАТА ГОДИНА ИЗГЛЕДАЛО НЕБОТО НАД ЕВРОПА: Денес тоа изгледа сосема поинаку – коронате се’ фрлила на колена!

Коронавирусот авиокомпаниите ширум светот ги фрли на колена, принудувајќи ги да ги приземјат авионите и да укинат десетици илјади работни места за да се подготват за значително различен пазар на патувања во следните три години. Корона кризата најтешко ги погоди компаниите со низок буџет „Easy Jet“, „Jet2“, „Pegasus“, „Ryanair“, „Wizz …

Повеќе »

(ФОТО) Автомобилските гуми се црни, тоалет хартијата е бела – Знаете ли зошто?

Гумата што се користи при производство на автомобилски гуми е всушност со бела боја, но се додава саѓи за да го продолжи векот на траење бидејќи ова ја зголемува јачината и издржливоста на гумата Фактот дека нашето око гледа повеќе од седум милиони бои може да ни помогне полесно да …

Повеќе »

(ВИДЕО) Топ 10. авионски итни слетувања

Секој сака кога ќе влезе во авион летот да мине што побргу и без проблеми. Но, понекогаш се случуваат непредвидени работи па пилотите се принудени да слетат под итно. Погледнете ги десетте најопасни итни слетувања:

Повеќе »

(ВИДЕО) Топ 10. авионски опасни слетувања

Влегувањето во авион ни донесува и една непознаница – каков ќе биде летот и дали ќе им проблеми при патувањето. Но, колку и да е безбеден летот, понекогаш пред пилотите се поставуваат неизводливи искушенија – да слетаат на недоволно добра писта. Погледнете ги десетте најопасни авионски слетувања:

Повеќе »

Шпрајц на РТЛ без „влакна на јазикот“: „Режијата ме предупредува дека читам понуди од 1945., но Хрватите ионака живеат во тоа време

Зоран Шпрајц, водител и уредник на најгледаната програма на РТЛ, одлучил на себе својствен начин да ги коментира понудите за нови воени авиони за хрватската војска. Шпрајц ги чита понудите од разни страни, набројува и објаснува, а потоа поентира: „Од режијата ме предупредуваат дека тоа се понуди кои пристигнале на …

Повеќе »