(Рецепт) Неверојатна моќ на домашното масло од магнезиум: Како од шега ги лекува овие 10. болести!

Стар народен метод на лекување
За нормално функционирање на организмот, магнезиумот е многу неопходен. Неопходно е да се обезбеди доволна количина со цел да се избегнат многу болести, болки, но и пад на имунитетот. Магнезиумот е уште поважен од калциумот, калиумот и натриумот. Милиони луѓе страдаат од недостаток на овој минерал дури и без да знаат за тоа.
За да се задоволат дневните потреби на организмот, експертите препорачуваат масло од магнезиум, кое можете да го направите сами. Единствениот минерал што може да се апсорбира во телото и крвотокот преку кожата е магнезиумот. Овој метод на примена на магнезиум е многу поефикасен од употребата на додатоци.
Овој лековит раствор можете да го направите сами од само неколку состојки.


Состојки:
65 грама кристали од магнезиум хлорид
половина чаша дестилирана вода
стаклено шише со распрснувач
Подготовка:проварете ја дестилираната вода. Ставете магнезиум хлорид во стаклена тегла и прелијте ја со врела вода. Добро мешајте додека кристалите на магнезиум не се растворат целосно во водата. Оставете ја смесата целосно да се излади на собна температура, а потоа истурете ја во шише со прскалка.
Маслото од магнезиум можете да го чувате до шест месеци на собна температура.
Употреба:
Ова масло се нанесува на целото тело и така телото ја зема количината на магнезиум што му недостасува. Покрај тоа што делува длабоко, ја храни и кожата. Можете да го оставите на кожата или да го измиете после половина час.
Може да почувствувате мало чувство на пецкање по апликацијата, но тоа е сосема нормално.
Еве за што е одличен магнезиумот:
– Ги релаксира мускулите
– Одржува здраво ниво на шеќер во крвта
– Го чува кардиоваскуларното здравје
– Клучно е за балансирање на хормоните и’ кај мажите и кај жените
– Потребно е по период на изложеност на голем стрес
– Го подобрува расположението и го намалува стресот
– Го подобрува спиењето
– Ги намалува симптомите на ПМС и грчеви во менструацијата
– Го подобрува имунитетот
– Отстранува мигрена


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Што не советуваат ѕвездите за утре, 23.05.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Бизнис: Нема пречки на професионалниот пат на Овенот овој четврток. Постои можност да се …