(Рецепт) МОЌЕН НАПИТОК – ЗЛАТНО МЛЕКО КОЕ ПРАВИ ЧУДА: Го подобрува варењето, спречува воспалувања и помага при слабеењето!

Кремастиот и пенесто млечен пијалок помага во зачувувањето на здравјето а во и исто време е и вкусно…
Куркума млекото е мешавина од куркума и млеко што има одличен ефект врз човечкото тело.
Овој пијалок е замена за кафе, познат и како „Златно млеко“, и покрај тоа што загрева во ладните денови, тој е совршен за детоксикација, подобро варење и спречување на воспаление и настинки. Покрај тоа, помага при губење на тежината.
Состојки:
1 шолја млеко
1/2 лажичка куркума во прав
1 – 3 зрна црн пипер
1 изронета капсула кардамон

Подготовка:
• Ставете го млекото во соодветен сад и додајте зрна црн пипер и кардамон.
• Додадете куркума и мешањјте додека не добие златно кафеава боја.
• Загревате ја смесата додека не скоро не зоврие.
• Исцедете го пијалокот преку газа и префрлете во шољи, оставете да се излади.
• Можете да додадете лажица мед, по потреба.
Зошто куркума млекото помага при настинка?
Куркумата делува противвоспалително и антибактериски. Помага при непријатното „гребење на грлото“, течење на носот или при кашлање.
Меѓутоа, во комбинација со „супермоќите“ на црниот пипер и кардамонот има чудесни дејства.
Имено, црниот пипер и кардамон ги намалуваат апетитот и го подобруваат варењето. Исто така, го подобруваат расположението.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Вечерва во Кинотека на Македонија ќе се одржи проекција на документарниот филм „Време на бетон“

Во Кинотека на Македонија, вечерва со почеток во 20:15 часот, ќе биде прикажан македонскиот документарен …