Tag Archives: куркума

Дали сте прележале КОРОНА? Овие три растенија ќе ви ги исчистат белите дробови и црниот дроб!

Откако ќе се прележи корона вирусот и ќе се консумираат голем број лекови, потребно е природно да се исчисти целиот организам … Чистењето или детоксикацијата на организмот се задолжителни процеси кои мораме да ги овозможиме на нашиот организам за да го зајакнеме имунитетот и да ги исфрлиме сите токсини од …

Повеќе »

ХРАНЕТЕ СЕ ЗДРАВО: Зимски намирници кои влијаат на ИМУНИТЕТОТ и ЕНЕРГИЈАТА!

Нутриционистите советуваат како да се храните во текот на зимата. За оптимално функционирање на имунолошкиот систем, телото мора да добие доволно енергија и хранливи материи. Нутриционистот Ники Кларк советува кои намирници треба да се вклучат во зимските менија за организмот да биде отпорен на инфекции и да зајакне имунолошкиот систем. …

Повеќе »

4. МОЌНИ РАСТЕНИЈА: Научниците велат дека ги спречуваат и најтешките болести!

Овие билки и зачини имаат впечатливо позитивно влијание во превенцијата од сериозни болести. Имаат антиинфламаторно, антиканцерогено, антимикробно, антидијабетично дејство. Затоа, ќе биде корисно да ги вклучите во вашата исхрана во мали количини. Некои зачини делуваат слично како моќните антибиотици, разредувачи на крвта, се борат против ракот и антиинфламаторните процеси, го …

Повеќе »

ПЕТ НАМИРНИЦИ кои можеме да ги вклучиме во исхраната, а позитивно ќе влијаат на нашето здравје!

Конзумирањето на овие пет природни намирници ќе има повеќекратни придобивки за вашето тело. Во времето на глобалната пандемија на корона вирус, почнавме повеќе да го цениме нашето здравје и да се грижиме за храната што ја консумираме, видовите на храна и се повеќе се свртуваме кон природата и органските производи. …

Повеќе »

7 намирници кои му даваат здравје на организмот и служат за превенција на рак

Иако постојат многу агресивни видови на рак кои брзо се развиваат, експертите тврдат дека над 90 отсто од луѓето би можеле многу ефикасно да го спречат влошувањето на оваа болест, доколку навреме се открие и се промени начинот на живеење. Често ги слушаме советите на нутриционистите и експертите, кои тврдат …

Повеќе »

Дали се мачите со меморијата и концентрацијата? Пробајте ги овие пет намирници што секојдневно ги јадат нутриционист и експерт за мозок од Харвард

Нашиот мозок е покренувач на речиси се, нашите мисли, меморија, концентрација, движење, дишење или отчукувањата на срцето. Дали сте знаеле дека одредена храна може да ја зголеми неговата сила, острина и меморија? Мозокот и исхраната, исто така, играат клучна улога во долговечноста, така што, според американскиот Национален институт за стареење, …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) КУРКУМАТА Е ВО СОСТОЈБА ДА ГО ОПОРАВИ ЦЕЛИОТ ОРГАНИЗАМ: Но, само ако ВАКА се зема!

Постојат неколку начини да вклучите куркума во вашата исхрана, но само овие начини се апсолутно здрави Куркумата стана број 1 на сите здрави растенија во светот! Обезбедува толку широк спектар на здравствени придобивки што е едноставно неверојатно! Куркумата содржи куркумин, идентификуван како основна активна состојка, која постигнува повеќе од 150. …

Повеќе »

(Рецепти) Куркумата ги лечи воспалените непца, но одлична е и за кожата

Овој популарен додаток во исхраната во алтернативна медицина е и одличен лек за многу болести Лековитите својства на куркумата одамна се прераскажуваат и се пренесуваат во рецепти во источните земји, иако ја стекна својата популарност како зачин што се користи за подготовка на ориз и мешунки, што и дава вкус …

Повеќе »

(Рецепт) За пушачи и бивши пушачи: Пијалок кој ги чисти белите дробови

Ако сте пушач или поранешен пушач, вашите бели дробови најверојатно се полни со токсини од цигари. За да ги прочистат, ќе ви користи пијалок со лековити својства направен од три билни пијалоци, ѓумбир, кромид и куркума. Ѓумбир Овој древен зачин се користи уште од античките времиња поради неговите лековити својства. …

Повеќе »