Tag Archives: куркума

(Рецепт) МОЌЕН НАПИТОК – ЗЛАТНО МЛЕКО КОЕ ПРАВИ ЧУДА: Го подобрува варењето, спречува воспалувања и помага при слабеењето!

Куркума млекото е мешавина од куркума и млеко што има одличен ефект врз човечкото тело. Овој пијалок е замена за кафе, познат и како „Златно млеко“, и покрај тоа што загрева во ладните денови, тој е совршен за детоксикација, подобро варење и спречување на воспаление и настинки. Покрај тоа, помага …

Повеќе »

Обезбедува чувство на ситост и го зајакнува кардиоваскуларниот систем: Сите придобивки од КАРИ зачинот

Зачин кој треба почесто да го користите во исхраната Карито се прави како мешавина од неколку состојки: куркума, коријандер, бибер, ким и чили. Исто така, вообичаени додатоци се сенфот, црниот пипер, ѓумбирот итн. Составен дел на овој зачин е куркумата која со причина е наречена кралица на зачините.Она што го …

Повеќе »

Три зачини кои го подобруваат здравјето и ги „чистат“ белите дробови

Бројни истражувања покажале дека конзумирањето на одредени видови храна и пијалоци му помага на телото да се ослободи од штетните материи во организмот. Ова се трите главни зачини кои можат да ги „исчистат“ вашите бели дробови. Куркума Истражувањата покажаа дека овој растителен вид од семејството на ѓумбирки го подобрува чистењето …

Повеќе »

Намирници кои ефикасно го прочистуваат телото од токсини: Едноставна детоксикација на телото

Исчистете го телото од насобраните токсини и зајакнете го имунолошкиот систем Конзумирање помрсна храна и чести настинки се два синоними за студените денови кои доаѓаат. За да го спречите таложењето на вишокот килограми, но и да го исчистите организмот од штетните материи кои со текот на времето се таложат во …

Повеќе »

4. намирници кои се здрави за мозокот а кои невролозите им ги препорачуваат на пациентите

ПРИРОДНО и нормално е мозокот да се менува со годините. Како што старееме, можеме да видиме промени кои влијаат на вештините за размислување, планирање и решавање проблеми, како и меморијата и способноста за разбирање сложени концепти. И додека малите когнитивни промени генерално се сметаат за нормални, некои луѓе доживуваат посериозни …

Повеќе »

4. МОЌНИ РАСТЕНИЈА: Научниците велат дека ги спречуваат и најтешките болести!

Овие билки и зачини имаат впечатливо позитивно влијание во превенцијата од сериозни болести. Имаат антиинфламаторно, антиканцерогено, антимикробно, антидијабетично дејство. Затоа, ќе биде корисно да ги вклучите во вашата исхрана во мали количини. Некои зачини делуваат слично како моќните антибиотици, разредувачи на крвта, се борат против ракот и антиинфламаторните процеси, го …

Повеќе »

(Рецепт) Доколку имате проблем со ДЕПРЕСИЈА, потребна ви е ЛИМОНАДА и уште една СОСТОЈКА

Според најновите студии, комбинацијата на куркума и лимон е подобра од сите антидепресиви, таа е поздрава, поприродна и поефикасна. Бидете оптимисти и пробајте го овој извонреден рецепт дури и ако немате проблеми со депресијата, бидејќи е исклучително здрав. Се што ви треба е следново: 4 чаши ладна вода 2 лажици …

Повеќе »

(Рецепт) Овој пијалок смирува 4. најлоши состојби: Првиот чекор е лажица куркума

Куркумата е позната по своите антиинфламаторни и антиканцерогени ефекти. Се верува дека водата со куркума може да реши голем број здравствени проблеми. Ако додадете и малку лимон и мед, ќе биде хит за превенција и лекување! Имено, куркумата и водата со куркума имаат силни антиинфламаторни и антиканцерогени ефекти. Можеби дури …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Зошто треба да ставите куркума во топла вода со лимон? Магичен напиток за слабеење и зајакнување на имунитетот!

Конзумирањето на овој пијалок носи бројни здравствени придобивки, затоа почнете да го пиете што е можно поскоро… Куркумата со причина го носи епитетот кралица на зачините. Се карактеризира со изразена портокалово-златна боја, арома слична на црн пипер и поостар вкус. Она што го издвојува ова растение од другите е широкиот …

Повеќе »