(Рецепт) МОЌЕН НАПИТОК – ЗЛАТНО МЛЕКО КОЕ ПРАВИ ЧУДА: Го подобрува варењето, спречува воспалувања и помага при слабеењето!

Куркума млекото е мешавина од куркума и млеко што има одличен ефект врз човечкото тело.
Овој пијалок е замена за кафе, познат и како „Златно млеко“, и покрај тоа што загрева во ладните денови, тој е совршен за детоксикација, подобро варење и спречување на воспаление и настинки. Покрај тоа, помага при губење на тежината.
Состојки:
1 шолја млеко
1/2 лажичка куркума во прав
1 – 3 зрна црн пипер
1 изронета капсула кардамон


Подготовка:
• Ставете го млекото во соодветен сад и додајте зрна црн пипер и кардамон.
• Додадете куркума и мешајте додека не добие златно кафеава боја.
• Загревате ја смесата додека скоро не зоврие.
• Исцедете го пијалокот преку газа и префрлете во шољи, оставете да се излади.
• Можете да додадете лажица мед, по потреба.
Зошто куркума млекото помага при настинка?
Куркумата делува противвоспалително и антибактериски. Помага при непријатното „гребење на грлото“, течење на носот или при кашлање.
Меѓутоа, во комбинација со „супермоќите“ на црниот пипер и кардамонот има чудесни дејства.
Имено, црниот пипер и кардамон ги намалуваат апетитот и го подобруваат варењето. Исто така, го подобруваат расположението.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеќавање: на денешен ден во 2018 година почина новинарот Љубомир Вељковиќ – Раф

Љубомир Вељковиќ – Раф е роден во Скопје во 1943 година. Тој беше истакнат македонски …