Починал славниот француски актер Жан Пол Белмондо (88)

Славниот француски актер Жан Пол Белмондо починал на 88-годишна возраст.


Роден е на 9. април 1933. година, во предградието на Париз.
Тој стана познат по улогите во филмови на „Новиот бран“ во 1960 -тите, а во 1970 -тите стана sвезда на акциони филмови.

Првата голема актерска шанса ја доби кога глумеше во филмот „До последниот здив“ на легендарниот француски режисер Жан-Лук Годар. Филмот беше објавен во 1960. година и имаше огромен успех, и кај критиката и кај публиката.

Францускиот актер зад себе има два брака, четири деца (од кои најмладиот го добил на 70 -годишна возраст) и шест внуци.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„Сомнително Лице“ театарска претстава од млади за млади

Денес, со почеток во 18:30 часот во Училиште за театар „Од игра до претстава“, ќе …