КРВАВ ПОЧЕТОК НА ГОДИНАТА ВО АВСТРИЈА – ЈА ЗАКЛАЛ СОПРУГАТА ПРЕД ДЕЦАТА: Бивш фудбалер ја убил Габриела (42) поради љубомора!

За жал, и оваа година во Австрија започна со крваво злосторство. Во средата навечер, австриец со романско потекло ја прободел својата долгогодишна романска партнерка Габриела П. во Ибс на Дунав (Долна Австрија).
Во време на бруталното злосторство во станот бил нивниот заеднички син (16), кој го пријавил злосторството, и осумнаесетгодишната ќерка на убиецот од претходната врска. Убиецот добил австриско државјанство во 1999. година и некогаш беше фудбалер како неговиот брат, кој сега е реномиран тренер и ловец на фудбалски таленти.
Тој и Габриела живееле во долгогодишна вонбрачна заедница и пред извесно време го реновирале семејниот дом. Соседите велат дека ништо не било сомнително за трагедијата, дека тие работеле заедно во иста компанија и честопати го шетале кучето заедно.
Убиецот бил уапсен во куќата и првично одбил да даде изјава, но по неколку часови го признал  злосторството. Тој рекол дека ја заклал Габриела затоа што бил љубоморен. Сепак, не е јасно дали го сторил тоа затоа што се сомневал дека го изневерувала или затоа што имала намера да го остави.

Ова е прво убиство на жена во 2020. година, која продолжува со крвавата серија. Дури 34. жени беа убиени минатата година во Австрија.
Минатиот јануари, Австријците ќе го памтат затоа што имало пет убиства. Уште четири жени загинале во Долна Австрија, а една жена била убиена во Виена.
Во Амстетен, на 8 јануари, сопругот со нож ја прободел сопругата 38. пати, а еден ден подоцна една жена е убиена со нож (50) на пазарот во Крамбах..
Во паркот во Винер Нојштат, на 13. јануари, е пронајдено телото на Мануела К. (16), која била задавена од нејзиното поранешно момче, Сириецот Јазан А.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ова се најлошите навики на секој хороскопски знак

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации …