Јубилеен концерт: 20 години Полифонија

На 1 ноември 2023 година, во Македонската опера и балет, во салата Империјал, со почеток од 20:00 часот, ќе се одржи јубилејниот концерт: 20 години Полифонија.

Програма:


Ј. S. Bach – Erbarme dich, mein Gott (Matthäus-Passion, 1727)
J. B. Lully – Marche pour la Cérémonie des Turcs (comédie-ballet Le Bourgeois gentilhomme, 1670)
T. Zografski – Suite for orchestra in op. 60 (musical baroque caricature6 1982)
W. A. Mozart – Piano Concerto K. 488
(No. 23 in A – 1786)

Оркестар ПОЛИФОНИЈА
Диригент: Иван Еминовиќ
Гости солисти:
Горан Начевски – баритон
Александра Коцевска – мецосопран
Raffaele D’angelo – пијано, Италија
Солисти од ПОЛИФОНИЈА: Сања Шуплевска, Јанинка Невчева, Орце Ицковски и Михајло Михајловски и гости солисти од Љубљанската Филхармонија во составот на оркестарот.


Настанот е истовремено и отворање на традиционалниот фестивал за класична музика – Есенски Музички Свечености.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Читаме боса нова со „Акварела“ квартет

„Литература.мк“ во партнерство со радиото „Џез ФМ“ организираат низа музички настани во новото Café Literatura …