(ФОТО) Вилијам и Кејт ги дисциплинираат своите деца со техника која експертите ја фалат

Очигледно трите деца на принцот Вилијам и Кејт Мидлтон имаат многу убави манири и добро се однесуваат во јавноста. Џорџ, Шарлот и Луис на крајот на краиштата се само деца, па понекогаш запаѓаат во неволја, а начинот на кој Вилијам и Кејт го дисциплинираат нивното мало трио прави голема разлика.

Експертите го анализираа родителскиот стил на кралското семејство од Кембриџ
Daily Express разговарал со експерти за стилот на воспитување на Вилијам и Кејт, а особено за нивните дисциплински методи. „Да се ​​биде родител може да биде предизвикувачка задача, особено кога вашето дете се однесува лошо“, велат тие. „Секој родител има свои техники за дисциплинирање на своето дете, а истото го прават и Кејт и Вилијам“.Според правилата на домот на Кембриџ, тие се одлучуваат за тактиката „кауч за разговор“ наместо „непослушните скали“, типична дисциплинска тактика во Обединетото Кралство каде што детето седи на одредено скалило во куќата во тишина, „обично една минута за секоја година од животот, за која многу родители веруваат дека тоа е ефикасен дисциплински метод“, велат експертите.


Како изгледа методот „кауч за разговор“?
Кога ќе дојде до расправија или конфликт, Кејт или Вилијам ќе го одведат детето во друга соба за да разговараат за неговото или нејзиното однесување“, рекол експерт на Babysense. Техниката која Кејт и Вилијам ја применуваат покажува дека попрво е разговараат со своите деца за нивното однесување а и зошто е неприфатливо. „Ова е техника која многу родители ја користат и веруваат дека ќе му помогне на нивното дете појасно да разбере зошто се дисциплинира“.
Дополнително, отворањето дискусија меѓу детето и родителот, како што прават Вилијам и Кејт, може да му дозволи на детето да ги изрази своите чувства, а во исто време да му објасни на родителот што направило детето и зошто тоа не е во ред. „Ова често може да создаде смирувачка атмосфера“, велат тие.


Нагласување на последиците од лошото однесување без да го кревате гласот
Кога ги дисциплинираат своите деца, Кејт и Вилијам се решени да ги истакнат сите последици од лошото однесување, но никогаш не го креваат својот глас.Често кога родителот вика, детето наидува на исто ниво на фрустрација, што може да ја поттикне и онака турбулентната атмосфера. Мирно разговарате со вашите деца, но со цврст тон, е одличен начин да ги смирите работите и да ја пренесете вашата порака на јасен и прецизен начин. Ова се смета за една од најдобрите техники за дисциплинирање во родителството бидејќи им овозможува на сите страни да ги изразат своите чувства и меѓусебно да се разберат. Детето покажува зошто нешто направило, а родителот објаснува зошто тоа не е прифатливо“, заклучуваат експертите.
Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„Падот на Масада“ вечерва во Драмски

Вечерва во Драмскиот Театар во Скопје, со почеток во 20:00 часот ќе биде изведена театарската …