(ФОТО) Утре почнува Евросонг – нови правила поради корона вирусот

Околу 3.500 навивачи со негативен тест за ковид ќе учествуваат во финалето на 22. мај во салата „Ахој“
Се враќа кичестиот гламур на Евровизија. Откако минатата година беше откажана поради пандемија, Холандија ќе организира европски телевизиски натпревар во вторник и четврток, за кога е закажано полуфиналето, а големото финале е закажано за сабота.
Околу 3.500 обожаватели со негативен тест на ковид ќе учествуваат во финалето на 22. мај во салата „Ахој“ во Ротердам, така што Евровизија ќе придонесе за внимателно отворање на Европа.
Француската пејачка Барбара Преви, која се нарекува модерна Едит Пиаф, е омилена во обложувалницата за победата што Франција ја чекаше 44. години. Следат претставници на Италија и Малта, според обложувалници. Изведувачите ќе бидат во посебен „меур“ под строгите правила на холандската влада.
Позната по своите шарени носии и слатки песни, Евровизија ја следат повеќе од 180. милиони телевизиски гледачи ширум светот.


Во саботата, организаторите објавија дека еден од членовите на полската делегација е позитивен на коронавирус, па целата делегација ќе биде ставена во карантин, вклучувајќи го и пејачот Рафал Брзозовски. Ова значи дека Полјаците нема да можат да настапат во живо на втората полуфинална вечер во четврток, па затоа ќе биде прикажана снимка од нивната последна проба.
Оваа година организаторот доби зелено светло, но и строгите правила на холандската влада.На првото и второто полуфинале, во вторник и четврток, а на финалето во сабота ќе учествуваат 3.500 гледачи, што е 20. проценти од капацитетот на салата. За гледачите навикнати на море од знамиња во публиката и изведувачи кои се гушкаат и слават, годинашното издание ќе биде поинакво.
Националните делегации мора да го следат строгиот протокол. Тие ќе бидат одделени од гледачи и ќе се тестираат на секои 48. часа. Бројот на членови на претставниците е многу помал, а Австралијците не се ни пристигнати во Холандија и ќе настапат „на далечина“.


Барбара Преви

Навивачите од странство се очекува да бидат многу малку бидејќи е потребен тест за PCR или десетдневен карантин за влез во Холандија. Кога станува збор за песните, единствената комбинација на кич и национален набој остана во голема мера иста и покрај пандемијата.


Французите се надеваат дека Барбара Преви ќе им донесе победа по 1977. година, но и други фаворити се надеваат на тоа, Италијанците кои не славеа од Тото Котуњо во Загреб (1990) и Малтежаните кои никогаш порано не победија.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by V Λ S I L (@vasilg)

Според обложувалниците Васил Гарванлиев со неговата „Here I Stand“ сеуште има само 1% шанси за победа, но никогаш не се знае, а нашиот претставник ќе настапи на првата полуфинална вечер, утревечер, како шести.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес роденден прославува актерот Драган Довлев

Драган Довлев е роден на 21 јуни 1970 година во Охрид. Тој е македонски театарски, …